Дачић: Ако Приштина обнови пријаве за међународне организације, Србија ће наставити са акцијом повлачења признања
"Ако те реакције нема, уколико се види да се Приштина пријављује у међународне организације, ми ћемо наставити са нашим акцијама", рекао је Дачић за ТВ Прва.
Дачић је нагласио да се мора наставити дијалог, јер другог решења нема, али тај дијалог је заснован на великој дози неповерења.
Оценио је да тзв. Kосово води политику на лажним тврдњама да имају право на државу, лажима о геноциду над Албанцима и запитао се какав је то геноцид када је тамо извршено етничко чишћење Срба.
"Дијалог јесте решење, нема другог решења од наставка дијалога, али често је питање да ли дијалог има смисла, ако се Приштина овако понаша, јер не постоји ниједна обавеза коју су преузели, а да су је испунили", рекао је шеф српске дипломатије.
"Дијалог је скоро две године био у фази клиничке смрти и на реанимацији. Реанимирали смо дијалог, а сада имамо ситуацију да се враћамо корак уназад, оценивши да то "неће угрози дијалог са наше стране".
Ја једва чекам да председник каже да идемо даље, у кампању повлачења признања. Они нису свесни, живе на чардаку ни на небу, ни на земљи. То неће решити питање политичког решења Kосова, већ дефинисати нове позиције", рекао је Дачић.
Он тврди да тзв. Kосово не може бити део УНЕСKО, док је ове власти, његове и Вучићеве сарадње, нити у Интерпол и Уједињене нације, јер Приштина више нема потребну већину од 97 држава у УН.
"Не знам да ли остајем на овој функцији, ја причам о овоме док се не формира нова влада Србије", рекао је Дачић и нагласио да није причао са Вучићем о министарским позицијама.
"Мени је увек било глупо да неко сам оцењује свој рад, али све ово што смо причали говори о резултатима и мислим да ће ово време остати упамћено по томе да је 18 држава повукло признање незавиности тзв. Kосова", констатовао је Дачић.
Упитан о односима са Црном Гором, Дачић је рекао да постоје неке ствари које су болне за српски народ, пре свега обележавање акције "Олуја", када Хрватска обележава етничко чишћење својих грађана.
"Многе земље не учествују у томе, не шаљу своје представнике, а Црна Гора то чини и то је за нас потпуно необјашњиво.
Срби у Црној Гори су грађани Црне Горе, како да 28 одсто становништа не раде у министарствима те земље. Они не желе то да признају, већ кажу Срби су опозиција, па како цео народ опозиција, питао је он.
Интересују ме само Срби у Црној Гори", рекао је Дачић за ТВ Прва.