Торонто: Обележена 100. годишњица савезништва Канађана и Срба
Свечаности су присуствовали представници канадских удружења војних ветерана, чланови конзуларног кора, представници Епархије канадске СПЦ, угледни чланови српске дијаспоре, професори и студенти са Торонто универзитета, Јорк универзитета, Рајерсон универзитета и други гости.
Генерални конзул Василије Петковић је одао пошту и положио венац испред спомен-плоче коју је, у част чланова канадског медицинског корпуса који су лечили српске цивиле и војнике, осамдесетих година прошлог века поставила „Српска национална академија Канаде" у холу Медицинског факултета Торонто универзитета. Међу канадским добровољцима био је и Лестер Пирсон, премијер Канаде од 1963-1968. и добитник Нобелове награде за мир 1957. године за оснивање војних мировних снага УН.
Конзул Петковић је указао на спону која историјски повезује српски и канадски народ и баца светло на учешће канадских добровољаца у медицинском корпусу на Солунском фронту.
„Ове храбре и хумане жене и мушкарци, као и једна од најзначајнијих канадских личности, некадашњи премијер Лестер Пирсон, на војни позив или добровољно, напустили су миран живот у Канади да би дошли у ратом погођену Србију и заједно са рањеницима, у оскудици хране, лекова и медицинских апарата, пролазили Албанску голготу и учествовали на Солунском фронту. Неки, нажалост, нису преживели, погинувши или настрадавши од тешких болести и зараза, истих оних од којих су лечили српску војску", рекао је конзул Петковић.
Већина Канађана, додао је конзул, није упозната са историјским подацима о великој хуманости својих суграђана и предака у Србији за време Првог светског рата, али да Срби у Србији и Канади, као и држава Србија, нису заборавили њихову испружену руку и помоћ, онда када је она била најпотребнија.
Конзул је представио „Рамонду сербику" или "Рамонду Наталију", говорећи о њеном историјату и значењу, као симболу препорода и васкрснућа српске војске након натчовечанских напора, Албанске голготе и пробоја Солунског фронта.
У име „Српске националне академије Канаде" професор историје Рајко Реј Радојевић одржао је исцрпно предавање на тему српског учешћа и доприноса у Првом светском рату и учешћа канадског медицинског корпуса на Солунском фронту. Изнео је историјски доступне и потврђене податке о именима и биографијама канадских добровољаца пре, током и после рата.
Гости су разгледали изложбу ратних фотографија у свечаном холу Медицинског факултета на којима су приказани српски војници и рањеници, пробој Солунског фронта и слике канадских добровољаца међу којима и каснијег премијера Пирсона. Свим посетиоцима уручен је каталог са кратким освртом на одржано предавање и изложбу са фотографијама, а ВИП званицама поклоњена је књига на енглеском језику „Србија 1914-1918, храбри савезник" и значка „Рамонда сербика".
Поред плоче захвалности на Медицинском факултету Торонто универзитета, Српска национална академија Канаде је, такође, поставила и спомен-плочу у Музеју српског лекарског друштва у Београду, на којој је на енглеском и француском језику написано: „Канађани, хвала вам".