VIZNI REŽIM
Diplomatski i službeni pasoši: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od 180 dana |
Obični pasoši i druge putne isprave: | Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od 180 dana |
Napomena: | Za nosioca putnog lista u tranzitu nije neophodna je viza |
ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
Nosiocima biometrijskih pasoša R. Srbije nije potrebna viza za boravak u Estoniji u trajanju do 90 dana u periodu od šest meseci. Pasoš mora biti izdat u poslednjih deset godina i važiti najmanje tri meseca nakon planiranog napuštanja Estonije.
Putnicima iz R. Srbije, pri ulasku na estonsku teritoriju, može biti traženo da dokažu svrhu boravka (potvrda rezervacije hotelskog smeštaja, pozivno pismo, povratna karta), da imaju putno osiguranje, kao i da raspolažu dovoljnom sumom novca za troškove boravka u Estoniji (116,8 evra po danu).
Obavezno je prijavljivanje gotovog novca u iznosu većem od 10.000 evra. Punoletni putnici, koji nisu državljani EU, prilikom ulaska u Estoniju mogu bez plaćanja carinskih dažbina uneti (za ličnu upotrebu) najviše 40 komada cigareta (do 200 cigareta ukoliko putuju avionom) ili 50 komada cigara ili 100 komada cigarilosa ili 50 grama duvana. Maksimalne dozvoljene količine alkoholnih pića koje mogu uneti punoletni putnici su: 1 litra jakog alkoholnog pića (koje sadrži preko 22% alkohola) ili 2 litre alkoholnog pića koje sadrži manje od 22% alkohola, kao i 4 litre vina i 16 litara piva. Ukupna vrednost robe koja se za lične potrebe unosi u Estoniju ne sme preći limit od 300 evra (ukoliko se ulazi drumskim prevozom) ili 430 evra (ukoliko se koristi vazdušni ili brodski prevoz) po osobi.
Prilikom ulaska u Estoniju sopstvenim automobilom, može se bez plaćanja carine uneti najviše 10 litara goriva (pored goriva koje se već nalazi u rezervoaru vozila).
Putnicima koji ulaze u Estoniju (koji nisu državljani EU) dozvoljeno je, bez posebnih potvrda, unošenje po 5 originalnih pakovanja 10 različitih vrsta lekova i drugih medicinskih proizvoda za ličnu upotrebu. Putnici su u obavezi da, na zahtev nadležnih organa, pokažu dokaz da su lekovi namenjeni ličnoj upotrebi (recept ili račun o kupovini).
Putnici (koji nisu državljani EU), prilikom ulaska u Estoniju mogu bez plaćanja dažbina uneti prehrambene proizvode (u originalnom pakovanju), u obimu koji se smatra razumnim za ličnu upotrebu. Zabranjeno je unošenje mesa i mesnih proizvoda, kao i mleka i mlečnih proizvoda iz zemalja van EU.
Odlukom Vlade, R. Estonija je od 8. avgusta 2024. godine uvela potpunu carinsku kontrolu na svojoj istočnoj granici u Narvi, Koiduli i Luhami.
Za pešake potpuna carinska kontrola podrazumeva proveru svakog čoveka/pojedinca i njegovog prtljaga. Ukoliko putnik prelazi granicu automobilom, proveravaće se i prevozno sredstvo i roba koja se prevozi u njemu.
Putnici koji putuju autobusom u obavezi su da napuste autobus sa svojim prtljagom i prođu carinske kontrole slične onima za pešake.
Estonska carinska kontrola, koja je ranije koristila metod zasnovan na riziku, već je poznata među prevoznicima kao jedna od najstrožih.
Inspekcija robe uključuje proveru samog vozila, tereta i sadržaja tereta. Poresko-carinski odbor R. Estonije traži od svih koji prelaze granice da se uvere da ne nose zabranjenu robu i da odvoje više vremena za prelazak granice.
Potpuna carinska provera oduzima mnogo više vremena, te se sugeriše da se odvoji najmanje duplo više vremena za prelazak granice.
SOCIJALNI SPORAZUMI
Nije zaključen socijalni sporazum.
KORISNE INFORMACIJE
ZDRAVSTVENA SITUACIJA – Mreža ustanova javnog zdravstva u Estoniji je razvijena i kvalitetna, u skladu sa evropskim standardima. Preporučljivo je pre putovanja pribaviti polisu putnog zdravstvenog osiguranja za period planiranog boravka u Estoniji. U slučaju potrebe za hitnom medicinskom pomoći, opšti telefonski broj je 112. Medicinski saveti se mogu dobiti 24 sata dnevno pozivom na broj 1220.
Aktuelnu informaciju o zdravstvenoj situaciji u Estoniji možete naći na sajtu Svetske zdravstvene organizacije: https://www.who.int/countries/est/.
BEZBEDNOSNA SITUACIJA – Estonija je generalno bezbedna zemlja, sa relativno niskom stopom kriminaliteta. Opšti telefon za sve hitne slučajeve je 112 (policija, spasilačka služba, medicinska pomoć). Više informacija dostupno je na internet adresi: www.rescue.ee
TRANSPORT – Nosioci vozačke dozvole R. Srbije mogu upravljati motornim vozilom prilikom boravka u Estoniji - nije neophodno posedovanje međunarodne vozačke dozvole. Obavezna je stalna upotreba prednjih svetala na automobilu, kao i zimskih guma u zimskom periodu (oktobar-april).
Gradski prevoz u glavnom gradu Estonije Talinu sastoji se iz mreže autobuskih, tramvajskih i trolejbuskih linija. Može se kupiti pojedinačna karta, koja važi za sat vremena vožnje, a postoje dodatne pogodnosti za kupovinu dnevne, nedeljne ili mesečne karte. Više informacija dostupno je na internet adresi: www.tallinn.ee.
OSTALO – Nacionalna valuta je evro. Moguća je upotreba platnih kartica banaka iz R. Srbije, kao i podizanje novca na bankomatima. U lokalnim menjačnicama i bankama nije moguća zamena dinara za evro ili neku drugu stranu valutu.
Kontakti
Prilikom boravka u Estoniji, za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti Ambasadi Republike Srbije u Finskoj (adresa: Kulosaarentie 36, 00570 Helsinki, kontakt telefon: +358 9 6848 522 i elektronska adresa: consul@serbianembassy.fi), koja na nerezidencijalnoj osnovi pokriva Estoniju.