Atina: srpska deca u Grčkoj - čuvari jezika i kulture
Ovom prilikom je održano i svečano vodoosvećenje od strane srpskih sveštenika u Atini.
Prisutnima se obratio ambasador Srbije u Grčkoj Nikola Nedeljković, koji je učenicima poželeo mnogo uspeha u novoj školskoj godini, kao i da sa ponosom nastave da neguju svoj jezik, identitet, tradiciju, kulturu i ljubav prema Otadžbini.
Ambasador je ukazao i na to da srpska deca u Grčkoj predstavljaju značajnu sponu za dalje jačanje bratskih veza između Srbije i Grčke, te naglasio da oni imaju veoma važnu ulogu u očuvanju i promociji našeg bogatog istorijskog i kulturnog nasleđa, kao i da predstavljaju najbolje ambasadore naše zemlje u inostranstvu.
Posebno je pohvalio njihovu istrajnost u učenju i gajenju patriotskog duha, s obzirom na to da pored redovne škole, najčešće vikendom, dodatno pohađaju i Srpsku dopunsku školu.
Ambasador je istakao da svi pripadnici srpske zajednice u Grčkoj uvek mogu da računaju na punu pomoć i podršku Ambasade u Atini i izrazio spremnost za dalje produbljivanje saradnje sa našom dijasporom u Grčkoj.
Oko 350 srpske dece u Grčkoj pohađa nastavu na srpskom jeziku u okviru Srpske dopunske škole, koja se održava širom ove zemlje.
Srpska deca u Atini, Solunu, na Kritu, u Volosu, Larisi, Katerini i Leptokariji izučavaju tri predmeta: srpski jezik, moja otadžbina Srbija i osnove srpske kulture.
Nastava u okviru Srpske dopunske škole u Grčkoj se realizuje prema programu Ministarstva prosvete Srbije, koji je osmišljen za srpsku decu u inostranstvu starosti od 6 do 18 godina.
Negujući svoj jezik, deca u inostranstvu razvijaju osećaj pripadnosti i čuvaju svoje korene i kulturu.
Prva Srpska škola u Grčkoj otvorena je u Solunu 1916. godine, od kada se, u različitim formama, nastava na srpskom jeziku odvija u Grčkoj.