Berlin: Ambasadorka Janković za „Berliner cajtung" : Učinićemo sve da zaštitimo Srbe na Kosovu i Metohiji
Odgovarajući na pitanje novinara o postavljanju Srbije prema sukobu u Ukrajini, ambasadorka Janković je naglasila da imamo dobre odnose sa Ruskom Federacijom i da želimo da ih zadržimo, ali da je nepravedno predstavljati Srbiju kao „ruskog saveznika u ukrajinskom kontekstu", navodeći da je za nas od samog početka Krim deo Ukrajine, da smo dva puta glasali za relevantne rezolucije GS UN, da ne priznajemo republike Donjeck i Lugansk – jer je narušen teritorijalni integritet Ukrajine kao što je svojevremeno narušen i teritorijalni integritet Srbije NATO napadom.
„Ako je promena granica, kao u slučaju Ukrajine, neprihvatljiva, onda je za nas dvostruki standard ako se Srbiji ovo pravo uskraćuje“, naglasila je ambasadorka Janković, dodavši: „Ono što nas mnogo boli u aktuelnoj diskusiji o Ukrajini je da svi govore o teritorijalnom integritetu i nepovredivosti granica, a Srbija je jedina zemlja kojoj je oduzeta teritorija u ratu koji nije odobrio SB UN. To je za nas uvredljivo. Radi se o grubom kršenju međunarodnog prava, ali su neke zemlje koje se danas protive ruskoj operaciji u Ukrajini odobravale kršenje međunarodnog prava protiv Srbije i priznale nezavisnost Kosova i Metohije“.
Na pitanje novinara u vezi sa daljim razvojem na Kosovu i Metohiji, ambasadorka Janković se pozvala na dijalog Beograda i Prištine i tekst Briselskog sporazuma iz 2013. godine i istakla da je dijalog jedini put. Nametanje propisa oko registarskih tablica ima visok potencijal za eskalaciju, jer bi to značilo da tzv. policija iz Prištine ima pravo da konfiskuje vozila onima koji ne zamene tablice.
„Beograd ničim nije doprineo da situacija eskalira. Naprotiv. Predsednik Vučić je čitavu noć proveo u pregovorima kako bi se obezbedilo da situacija ostane mirna". Ambasadorka Janković je oštro demantovala da postoje nekakve grupe „militantnih Srba“ koje organizuje Beograd i navela da je neminovno da će, kada su ljudi suočeni sa pretnjom takozvane kosovske policije da će im oduzimati automobile, doći do tenzija. Ambasadorka Janković je istakla da je sigurno da Srbija neće dozvoliti novi pogrom nad Srbima na Kosovu i Metohiji, kakav se desio 2004. godine, i podvukla da ćemo učiniti sve da, pre svega diplomatskim putem, to sprečimo.
Ambasadorka Janković je naglasila da Priština odbija da sprovede uspostavljanje Zajednice srpskih opština, što je predviđeno Briselskim sporazumom, i podvukla da Priština jedino želi priznanje od Srbije i ništa drugo.
„Mi, pak, želimo da se različiti problemi koji postoje rešavaju u dijalogu. Za Srbiju je najvažnije osnivanje Zajednice srpskih opština“, navela je ambasadorka Janković.
Takođe je istakla i da, od kada Aljbin Kurti vodi „vladu" u Prištini, postoji utisak da dijalog nije prioritet, što je i sam više puta potvrdio, i podsetila da je, otkako je Kurti došao na vlast, broj incidenata protiv Srba porastao za 50 odsto.
Janković je rekla da se geopolitički kontekst promenio i da se nadamo da će EU u pogledu prijema Srbije zastupati strateški pristup.
„Verujemo da Nemačka može da doprinese da proces pristupanja EU bude efikasniji, više strateškog, a manje tehničkog karaktera", navela je ambasadorka Janković.