Berlin: Univerzitet u Haleu u znaku Vuka i Dositeja
Ovom prilikom otvorena je izložba „Vuk Stefanović Karadžić – Putešestvije po Srednjoj Nemačkoj", nastala u saradnji Univerziteta u Haleu, Ambasade Srbije u Berlinu, Vukove zadužbine i Muzeja Vuka i Dositeja. Istovremeno je, na inicijativu ambasadorke Janković, Univerzitetu u Haleu uručena bista Dositeja Obradovića, poklon Srpske akademije nauka i umetnosti, koju je, u ime Akademije, uručio potpredsednik akademik Miodrag Marković.
Obraćajući se prisutnima, ambasadorka Janković je istakla da nas Dositejev i Vukov boravak u Nemačkoj i saradnja sa znamenitim Nemcima, Geteom, Šilerom, braćom Grim, Rankeom, Herderom i drugima, inspirišu i danas, dva veka kasnije, i podstiču da sa još većom energijom i entuzijazmom radimo na zbližavanju naših naroda i na jačanju kulturno-prosvetne saradnje između Srbije i Nemačke. Istakavši centralni značaj Vuka i Dositeja za celokupnu srpsku kulturu i istoriju, kao i za afirmaciju srpske ali i južnoslovenske književnosti u Evropi i svetu, ona je ukazala da nas ove dve ličnosti povezuju kroz vekove i podsećaju da naši bilateralni odnosi sa Nemačkom, koji su kroz istoriju često stavljani pred teške izazove, sadrže i ovakvo bogatstvo kontakata, međusobnog razumevanja i želje za boljim upoznavanjem dvaju naroda i kultura. Ona je zahvalila svim srpskim i nemačkim institucijama na izuzetnoj saradnji, čiji je rezultat današnji jedinstven događaj, kojim u Nemačkoj slavimo dvojicu velikana srpske kulture.
Prisutnima su se ispred Univerziteta u Haleu obratili rektorka Univerziteta prof. dr Klaudija Beker, kao i autori izložbe profesorka slavistike dr Katrin Šlund i prof. Dirk Šal, direktor Centralne kustodije i Univerzitetskog arhiva. Oni su naglasili da je Univerzitet oduvek bio mesto okupljanja studenata iz raznih zemalja, te da im je čast što može da se podiči i činjenicom da su na njemu boravile i ovakve značajne ličnosti srpske kulture.
Uručujući bistu Dositeja Obradovića u ime SANU, publici se obratio potpredsednik Akademije Miodrag Marković, koji je govorio o značaju Dositeja Obradovića za razvoj naučne misli i visokog školstva u Srbiji, kao i o recepciji njegovog dela među naučnicima u Nemačkoj.
Stručna predavanja su održali prof. dr Boško Suvajdžić, predsednik Skupštine Vukove zadužbine i autor izložbe „Vuk i Nemci“ (koja se trenutno prikazuje na Univerzitetu „Fridrih Šiler“ u Jeni), čijom ljubaznošću je Univerzitetu u Haleu ustupljen materijal za izložbu, kao i prof. dr Angela Rihter, profesorka u penziji Univerziteta u Haleu, koja je govorila na temu „Vuk Karadžić u Nemačkoj: individualna mobilnost i rani oblici (inter-) kulturne razmene“.
Posebnu vrednost ovoj izložbi daje činjenica da su arhivska dokumenta, fotografije, zapise i druga izložena artefakta ustupile brojne nemačke naučne i kulturne institucije, iz Jene, Lajpciga, Kasela, Vajmara, Getingena i drugih gradova.
Među mnogobrojnim posetiocima, ovom izuzetnom događaju su prisustvovali zvaničnici Grada Halea, profesori i studenti slavistike Univerziteta „Martin Luter“ u Haleu, predstavnici šire akademske i naučne zajednice, predstavnici kulturnih i obrazovnih institucija iz Halea, kao i predstavnici srpske dijaspore iz ovog grada i pokrajina Saksonija Anhalt i Saksonija.
Izložba „Vuk Stefanović Karadžić – Putešestvije po Srednjoj Nemačkoj“ prikazivaće se na Univerzitetu „Martin Luter“ u Haleu do 09. jula 2023. godine. U susret svečanom otvaranju izložbe, Univerzitet u Haleu je na predlog naše ambasade upisao ime Dositeja Obradovića u stalnu izložbenu postavku Univerziteta, svrstavajući ga tako među najznačajnije alumniste, od osnivanja Univerziteta do danas.