Peking: Obeležavanje Dana primirja u Velikom ratu
obratile ambasadorka Maja Stefanović i direktorka Kulturnog centra Tatjana Soldat, a potom je prikazan dokumentarni film „Golgota Srbije“.
Ambasadorka Stefanović je predstavila istorijski kontekst koji je doveo do Velikog rata, ujedno, ukazavši na ogromne ljudske žrtve koje je srpski narod podneo u borbi za očuvanje slobode i mira u ratu protiv Centralnih sila. Istakla je vojne uspehe srpske vojske, koja se tada, rame uz rame, borila sa saveznicima iz Ruskog carstva, Francuske, Velike Britanije i drugih zemalja. Takođe, govorila je i o zaslugama brojnih žena koje su učestvovale u borbama, na prvom mestu Milunke Savić.
Ambasadorka je gostima predstavila i simbolički značaj cveta Natalijina ramonda, i istog amblema, koji su osmislili i dizajnirani ministar spoljnih poslova Marko Đurić i ambasador Srbije u Brazilu Aleksandar Ristić.
Direktorka Kulturnog centra Tatjana Soldat predstavila je značaj borbe, kao i mnogobrojne žrtve srpskog naroda u Velikom ratu.
Ovom prilikom, hor sastavljen od grupe studenata srpskog jezika, u organizaciji profesora srpskog jezika Nataše Radosavljević Gaberove sa Katedre za srpski jezik na Pekinškom univerzitetu za strane studije, otpevao je na srpskom jeziku „Tamo daleko“, dok je kvartet Hrama Uspenje presvete Bogorodice ''Slavoslovje'', koji radi uz podršku Ruskog kulturnog centra u Pekingu, otpevao pesmu ''Vera večna''.
Obeležavanju su prisustvovali predstavnici kineskih institucija, diplomate iz Ministarstva inostranih poslova Kine, zamenici izaslanika odbrane Ambasade Ruske Federacije i kineski mediji.