Stokholm: Prvi književni švedsko-srpski susreti održani u Švedskoj

18. nov 2024.
U organizaciji Srpskog saveza, Udruženja učitelja i kulturnih radnika i Srpske stvaralačke organizacije iz Skandinavije, održani su prvi književni švedsko-srpski susreti.

Događaj je okupio značajan broj autora, istoričara, kulturnih radnika i ljubitelja književnosti, koji su zajedno proslavili bogato književno nasleđe Srbije i Švedske.

Na samom početku, prisutne je pozdravila ambasadorka Republike Srbije u Švedskoj Jelena Čukić-Matić, istakavši značaj ovakvih inicijativa za očuvanje srpskog jezika, kulture i identiteta u dijaspori. Takođe, naglasila je njihov potencijal za unapređenje kulturne razmene i dijaloga između Srbije i Švedske, izrazivši nadu da će ovi susreti postati tradicija, te da će iz godine u godinu donositi nove sadržaje, ideje i učesnike.

Tokom događaja, posetioci su imali priliku da uživaju u bogatom programu posvećenom književnosti i međukulturnom dijalogu. Predstavljena su dela savremenih srpskih i švedskih autora, uz aktivno učešće publike u razgovorima i diskusijama. Posebnu pažnju privukli su paneli posvećeni značaju književnosti u očuvanju nacionalnog identiteta, kao i ulozi dijaspore u širenju kulturnih vrednosti.

Događaj je posebno naglasio ulogu srpske dijaspore u Švedskoj kao ključnog faktora u očuvanju kulturnog nasleđa. Istovremeno, isticao je njen doprinos multikulturnom životu u zemlji domaćinu. Prisutni su bili inspirisani pričama o tome kako književnost može povezivati različite kulture i graditi mostove razumevanja.

Ambasada Srbije u Stokholmu pružila je značajnu podršku u organizaciji događaja, koji je predstavljao jedinstvenu priliku za jačanje saradnje sa srpskim organizacijama u dijaspori. Ovaj susret je obeležio važan korak u promociji kulture i umetnosti, ali i u izgradnji snažnijih veza između dijaspore i matice.

Prvi književni švedsko-srpski susreti istakli su se kao događaj koji će se dugo pamtiti, a organizatori su izrazili nadu da će ova inicijativa nastaviti da raste, doprinoseći negovanju kulturnog nasleđa i unapređenju odnosa dve zemlje.