Tokio: Prvo takmičenje u znanju srpskog jezika u Japanu
Prvu nagradu – povratnu avionsku kartu do Srbije – sponzorisala je kompanija Tojo Tajers, dok su drugu nagradu i treću nagradu obezbedili Ambasada i Društvo prijateljstva Japan-Srbija. Utešne nagrade za ostale takmičare i učesnike revijalnog dela takmičenja obezbedili su ostali sponzori (kompanije Jazaki, Kansai Pejnt i Macubara Fuds).
U revijalnom delu takmičenja učestvovala je grupa dece iz Fuđimija, grada pobratima Šapca, koja su otpevala himnu Bože pravde, kao i sin saradnika Ambasade Masakija Tominage i kćerka ambasodorke Kovač, koji su imali prigodna istupanja na srpskom jeziku.
Za takmičenje se prijavilo 17 kandidata, a uslovi za prijavu su bili da kandidati srpski jezik uče kao strani i da su u Srbiji živeli kraće od tri godine. Među prijavljenima je bilo postdiplomaca sa različitih univerziteta, zaposlenih u privatnom sektoru i vladinim institucijama i pojedinaca koji su bili deo nekog od japanskih programa pomoći u Srbiji i regionu. Svaki od takmičara pripremio je govor na slobodnu temu u trajanju od nekoliko minuta, nakon čega su čitali odlomke iz nekih od najpoznatijih dela srpske književnosti i odgovarali na pitanja žirija.
Znanje takmičara ocenjivao je žiri u sastavu: ambasadorka Aleksandra Kovač, predsednik Društva prijateljstva Japan-Srbija Tadaši Nagai, profesor slavistike na Gradskom univerzitetu za strane studije u Kobeu Kaname Okano, profesor slavistike na Kanda univerzitetu za strane studije Kenta Suzuki i dugogodišnji predavač srpskog jezika u Japanu Alma Nakađima.
Prvo mesto na takmičenju osvojila je Jurara Šima, studentkinja postdiplomskih studija slavistike na Gradskom univerzitetu u Kobeu, drugo Nozomi Azuma, diplomata u MIP Japana, a treće mesto Kana Sugimoto, zaposlena u privatnoj kompaniji. Posebne nagrade osvojili su Sota Najto, Maho Šinohara i Čenžen Li.
Ambasadorka Kovač je, u pozdravnom govoru, ocenila da je takmičenje važan događaj koji predstavlja još jedan korak ka jačanju veza Srbije i Japana, kao i da je činjenica da toliko građana u Japanu pokazuje interesovanje za srpski jezik i ulaže vreme i trud da ga uče, najbolje govori o važnosti kulturnih veza dva naroda. Zahvalila je na podršci koorganizatorima i sponzorima, a posebno svim učesnicima takmičenja, koje je nazvala ambasadorima srpske kulture u Japanu.
Prisutnima su se obratili i počasni generalni konzul Naohide Uejama, gradonačelnik Fuđimija Micuhiro Hošino, predstavnik kompanije Tojo Tajers Masami Mijamori i predsednik Društva prijateljstva Japan-Srbija Tadaši Nagai, koji su pozdravili održavanje ovako važnog događaja i izrazili nameru da i u budućnosti podrže inicijative koje doprinose jačanju kulturnih spona i odnosa dve zemlje. Čestitku i želje za uspeh takmičenja poslao je dosadašnji predsednik Parlamentarne lige prijateljstva Japan-Srbija Ićiro Aisava.
U publici su, pored porodica takmičara, bili i članovi rukovodstva Društva prijateljstva Japan-Srbija i dugogodišnji predavači japanskog jezika na Filološkom fakultetu u Beogradu Hiroši i Kajoko Jamasaki Vukelić.