Dačić: Azerbejdzan i Jermenija su naše prijateljske zemlje
O najnovijim događajima između Azerbejdzana i Jermenije, Dačić kaže da je "situacija dosta komplikovana" s obzirom na to da je u pitanju "tinjajući sukob" zbog kojeg je još pre oko dvadesetak godina formirana tzv. "Minska grupa" koja, kako navodi, kao što se vidi ništa nije uradila za to vreme.
"Jermensko-azerbejdzanski sukob može da nam posluži kao upozorenje koliko je malo vremena potrebno da se raspali ponovo neki ratni sukob, i koliko je potrebno voditi računa o svojim nacionalnim interesima i stabilnosti region", rekao je Dačić u emisiji "Ćirlica" na Hepi TV.
Ističe da su i Azerbejdzan i Jermenija naše prijateljske zemlje i u obema je, kaže, boravio kao predsedavajući OEBS-U.
"Naš interes je da se taj sukob što pre obustavi, ali to je lako reći", kaže Dačić uz napomenu da je Turska "zainteresovana" za Azerbejdzan, a da je Rusija neutralna. Ne isključuje, međutim, mogućnost širenja sukoba.
"Rusija se drži neutralno, ali Azerbejdzan je uvek optuživao Rusiju da je na strani Jermenije, gde žive pravoslavci", rekao je Dačić.
Dodao je da su svi nezadovoljni radom te "Minske grupe", koja se, kako navodi, bavi nečim što se uobičajeno naziva "političkim turizmom".
Dačić napominje da je reč o grupi koju čine uglavnom "zapadnjaci" i njima je, smatra, na neki način da ti sukobi što duže traju.
"Ako nema ozbiljnog rada na sklapanju mira i ako neko tome nije posvećen, kao što je to bio problem sa nakadašnjom Republikom Makedonijom, gde su takođe postojale grupe koje su se time bavile, dok EU prstom nije mrdnula u vezi promene imena te države", rekao je ministar.
Ako, kako kaže, te situacije uporedimo sa zainteresovanošću velikih sila u regionu, to mešanje je nekada loše, ali je nekada i dobro, jer može da natera sve strane da se posvete miru. Podsetio je da je Srbija još ranije otvorila Ambasadu u Azerbjdzanu, a u Jermeniji je taj proces u toku i za sada imamo samo jednog diplomatu u Jerevanu, koji obavlja funkciju srpskog diplomate.
Ministar Dačić je izjavio večeras da papa Franja ima više razumevanja za Srbiju i da bi bilo dobro da poseti našu zemlju, ali da to ne zavisi od politike, već i od SPC, gde s tim u vezi postoje izvesna neslaganja.
Na konstataciju da su se papa Franja i ruski patrijarh tokom susreta na Kubi navodno dogovorali da se srpski patrijarh i papa sretnu negde na neutralnom terenu, Dačić kaže da te informacije nema.
"Ne posedujem te informacije. Ali je činjenica da su oko pitanja kanonizacije Stepinca aktivno sarađivali predstavnici Vatikana, Hrvatske katoličke crkve i SPC, da je rad te komisije bio relativno korektan i da im se tu ne može ništa zameriti", rekao je ministar i podsetio da je nedavno u Hrvatskoj boravio Pietro Parolin, najbliži papin saradnik, kao i da je tom prilikom rekao da Stepinac neće biti kanonizovan sve dok se ne izglade svi odnosi i dok se sa tim ne saglasi SPC.
Dačić je, gostujući u emisiji "Ćirlica" dodao da zna da papa ceni patrijarha Irineja i da mu stalno šalje pozdrave. Ali, ističe, tu nije reč o pitanju nečijeg ličnog odnosa. Podsetio je da je SPC imala, i ima, zahtev prema rukovodstvu Rimokatoličke crkve da bi trebalo da dođe do, kako je rekao, izvinjenja zbog svega što su neki biskupi i tadašnji papa činili, odobravali ili prećutkivali neke događaje tokom Drugog svetskog rata i NDH.
Srbija bi, smatra Dačić, sa Vatikanom trebalo da ima strateški dobre odnose, jer Vatikan nije samo Crkva, već i država. Istakao je da mnogima smeta to što Srbija sada ima politički kredibilitet i što je uspešna ekonomski, a posebno im smeta to da predsednik Aleksandr Vučić ima mogućnost da razgovara sa najvažnijim svetskim liderima.
Zato se, navodi ministar, i smišljaju razne manipulacije kao što je ona "da Srbija stvara Dušanovo carstvo", da smo se mešali u izbore u Crnoj Gori. A tu je, kaže i Hrvatska.