Dačić za TV Prva: Crna Gora zatvaranjem granica samo sebi šteti
"Rade na sopstvenu štetu. Ako misle da ćemo zbog toga da se brinemo... Evo ja sam bio u Grčkoj, gde nas čekaju otvorenih ruku - 15 juna otvaraju granice. Bugarska takođe, Mađarska i BiH", rekao je Dačić.
On je kazao da je reč o ljudima koji žele da se zaoštri situacija sa Srbijom zato što im je, kaže, to politički interes i jedini način da opstanu na vlasti. Ocenio je da je Milo Đukanović procenio da može da računa na "antisrbe" i da mu sad za to trebaju dokazi, a takva računica, kaže, ide Crnoj Gori na štetu. On je dodao da je ministar spoljnih poslova Albanije Gent Cakaj protekla tri dana bio u poseti Bujanovcu i Preševu, da je tamošenje političke lidere Albanaca pripremao za predstojeće izbore, i da je to Srbija dozvolila, s obzirom da je poseta bila zvanična i najavljena.
"Da li možete da zamislite situaciju da ja provedem nekoliko dana u Crnoj Gori i da vodim političke razgovore sa predstavnicima Srba? Ja sada kada bih otišao u crkvu, u Ostrog proglasili bi za političko mešanje. Tu vidite taj licemeran stav", ocenio je Dačić.
Dačić je kazao da će 99 odsto državljanima Srbije biti omogućeno da putuju u EU s tim što, ukazuje, svaka zemlja pojedinačno će imati pravo da o tome odluči. Prema njegovim rečima, i Severna Makedonija je zaintresovana da ukine mere i moguće je da će to biti do kraja juna što je važno za putovanje u Grčku.
"Ispada sada kao da Srbija treba da moli Crnu Goru da otvori granice kao da od toga zavisi svakodnevni život naših ljudi, a u suštini njihov život zavisi od toga da li će im doći turisti. To je poruka da je neko nepoželjan. Ali, zašto bi ljudi bili mazohisti?"
On je pomenuo i sporan Zakon o slobodi veroispovesti, rekavši da je potreban dijalog unutar Crne Gore i da niko nije došao iz Srbije da pravi probleme, iako se svako reagovanje tumači da se Srbija meša u unutrašnje stvari.
Šef srpske diplomatije Ivica Dačić rekao je danas da očekuje pritiske u vezi sa rešavanjem pitanja Kosova i da to nije ništa novo.
Na pitanje da li je razgraničenje kompromis, Dačić je podsetio da o razgraničenju kao rešenju govori više godina unazad i da je prvi političar koji je o tome govorio.
"Niko nije imao hrabrosti da to podrži. U našem Ustavu piše da je Kosovo deo Srbije, ali nemamo faktičku vlast, kod njih piše da je Kosovo nezavisno, a oni nemaju faktičku vlast tamo gde žive Srbi. Zato je potreban kompromis koji je najmanje štetan za srpski interes", rekao je Dačić na TV Prva.
On je podsetio da je 18 zemalja povuklo priznanje Kosova i da sada Albanci moraju da razgovaraju.
"Srbija je danas u boljoj poziciji, odnosno u najboljem položaju od kada je proglašena nezavisnost tzv. Kosova 2008. godine", rekao je Dačić.
On je istakao da je prešao 1,3 miliona kilometara, obišao 108 zemalja i ocenio kao gnusne laži informaciju da je Srbija prestala sa lobiranjem da zemlje povuku priznanje Kosova.