Selaković: Strategija u borbi sa koronom najbolja moguća
Selaković je za TV K1, na konstataciju da je Mađarska odobrila upotrebu svih vakcina, te pitanje da li će i ostale zemlje povući taj potez, rekao da svaka zemlja bira svoj put.
„Nije to samo politička odluka, iako je ona najvažnija, već to znači i dopustiti referentnim ustanovama da utvrde koje su vakcine dobre za upotrebu, jer je prioritet svake države zaštita građana", rekao je Selaković.
Podsetio je da je Srbija druga u Evropi po broju vakcinisanih građana na milion stanovnika, što, kaže, govori da se politika i strategija predsednika Aleksandra Vučić pokazala kao najbolja.
Šef srpske diplomatije je istakao da se i na taj način potvrdilo da Srbija samostalno i suvereno donosi odluke važne za njenu sudbinu, a mogućnost za to leži, kaže, u političkoj mudrosti i kontaktima, i u spoljnopolitičkoj poziciji Srbije, koja ide ka EU, čuvajući izuzetne odnose sa Rusijom, Kinom.
„Vode se razgovori i s drugim važnim državama u međunarodnoj areni. Uveren sam da će se pokazati efekti svega što danas radimo", rekao je Selaković.
Saglasan je da se geopolitička situacija u svetu menja u svetlu pandemije korona virusa i dodaje da je to šansa za Srbiju, koja je počela da je koristi na najbolji način.
„Radi se o tome da se shvati da ekonomskog i ukupnog društvenog napretka nema ako nema zdravog stanovništva. Ko će imati šansu da napravi napredak - onaj ko prvi reši pitanje zdravlja svog stanovništva", rekao je Selaković.
Dodao je da je pandemija pokazala pravo lice velikih sila, ali ne samo njih, jer, kako kaže, živimo u svetu koji je, od lokalne do globalne sredine, postao egocentričan, sujetan i „neverovatno štetno sebičan".
To se može videti na primeru pojedinih država koje su naručile više vakcina nego što imaju stanovnika, naveo je ministar.
„A, onda će neko od njih doći da vam drži lekciju iz ljudskih prava... To je licemerje", zaključio je Selaković.
Govoreći o inicijativi „mini šengen", rekao je da je to je velika šansa za sve u regionu, a da je Srbija je pokazala liderstvo time što ne postavlja svoje interese ispred svih, istakao je ministar Selaković.
Podsetio da je Vašingtonski sporazum jedan u nizu koji je imao za cilj relaksaciju odnosa Beograda i Prištine, a da je za Srbiju od izuzetne važnosti tržišno ujedinjenje regiona. To je, dodaje, vidljivo kroz mini Šengen, što pokazuje kolika je spremnost da se usredsredi na zajednički imenitelj svih u regionu.
Šef srpske diplomatije je naveo da, kada se saberu svi učesnici regiona Zapadnog Balkana, to je znatno manje od nekadašnje velike Jugoslavije, i uzme u obzir današnja konstelacija snaga u Evropi i svetu, pokazuje da su svi pojedinačno mali da bi mogli nešto značajno uraditi.
Upitan da li to prepoznaju zemlje regiona koje još ne učestvuju u „mini šengenu", on je izrazio uverenje da to i ostali polako shvataju.
Istakao je da današnja politika Srbije nije kao što je to ranije bilo prisutno u regionu, a koju neki žele i danas, a to je da će region napredovati samo ako Srbija nazaduje.
„To nije politika Srbije, već da ne može biti dobro Srbiji, ako nije dobro drugima", objasnio je Selaković. On je ocenio da će se politika u regionu polako ali sigurno promeniti u korist „mini šengena".
„Kada objektivno sagledate šta donosi ova inicijativa, videćete da donosi dobro svima. Srbija prikazuje liderstvo što ne postavlja svoje inetrese ispred svih", rekao je Selaković. Ukazao je da je tu inicijativu usporio, ali i ojačao Kovid-19.
Šef srpske diplomatije, govoreći o popisu stanovništva u susednim zemljama, ocenio je da je popis važan je i za Srbiju, jer će omogućiti da se vodi veća briga o Srbima koji žive u tim državama. Selaković je rekao da je popis važan u svakoj zemlji, jer to nije samo popis domaćinstava, već bitan korak za dugoročno strateško planiranje.
„Popis u susednim zemljama je za nas važan, jer će omogućiti veću brigu i fokusiranje na prava naših sunadrodnika u tim država, ali i nama da nastavimo politiku koju već sprovodimo, posvećivanja pažnje i ispunjavanja interesa i poboljšanja položaja pripadnika nacionalnih manjina u Srbiji", rekao je Selaković.
Poručio da Srbija svojim primerom pokazuje kako se vodi briga o manjinskim narodima na svojoj teritoriji.
„I u ragzovorima sa kolegama iz susednih zemalja ističemo da ne tražimo ništa više, i ništa manje, za naše sunarodnike, od onoga što mi pružamo pripadnicima nacionalnih manjina u Srbiji", istakao je ministar.
Na pitanje o statusu ambasadora Srbije u Crnoj Gori, kaže da to zavisi do Crne Gore.
„Za sada nisam video nikakvu konkretnu aktivnost. Zahvaljujem se na lepim rečima, ali mi smo pokazali delima kako je moguće dati startnu osnovu za poboljšanje odnosa", rekao je Selaković i istakao da je Crna Gora bliska država, u kojoj živi gotovo 30 odsto srpskog naroda.
„Mi sa Crnom Gorom želimo najbolje i najbliže odnose, kao i poboljšanje ekonomske saradnje i kroz inicijativu mini šengen", rekao je Selaković.
Kada su u pitanju odnosi SAD i EU, ministar je podsetio da nikada nije postojalo nejedinstvo u vezi sa Zapadnim Balkanom, već samo razmimoilaženje oko tehničkih stvari, dok bi novo jedinstvo značilo da će Srbija biti izložena pritiscima.
Ministar je naglasio je da to pokazuje da situacija oko dijaloga neće biti jednostavna.
„Dok se držimo principijelnih stavova, biće lakše i bolje, a ti stavovi su da ako Srbija preuzima obavezu na sebe, onda je izvršava. To nam je pomoglo povratku kredibiliteta, jer se sada zna da Srbija ne vara, ispunjava svoje obaveze, ali da isto traži da to što je dogovoreno i što je u njenoj koristi bude ispunjeno", objasnio je Selaković.
Podsetio je da je postojalo jedinstvo SAD i EU pre osam ili deset godina da je pitanje Kosova stavljeno ad akta, i da Srbiji mora da se nametne obaveza da prizna kosovsku nezavisnost, separatizam i secesiju dela svoje teritorije.
Srbija, ukazuje, to nije uradila, uprkos činjenici što su neki predsednika Aleksandra Vučića optuživali da će to učiniti.
„Došlo je do toga da sada imate državu koja svom stanovništvu na KiM pomaže više nego ikada", podvukao je Selaković.
Upitan za predstojeće izbore na Kosovu, kazao je da od njih očekuje dobar rezultat Srpske liste, ali je dodao da ne voli da se bavi predviđanjima.
„Za nas je važan uspeh Srpske liste", podvukao je Selaković, podsećajući da je na poslednjim izborima Srpska lista dobila skoro 85 odsto glasova Srba.
Dodao je da je važno ko će biti okosnica buduće vlasti u Prištini, jer će to biti strana s kojom će se voditi dijalog.
„Ne postoji teža stvar koju su radili članovi državnog rukovodstva nego što je dijalog. Ali nismo od toga odustali. U dijalogu smo postigli značajne stvari za naš narod, da izborimo zaštitu naših vitalnih interesa. Nikada nismo bili prepreka dijaloga. Nikada nije bio prekidan zbog Srbije", zaključio je šef srpske diplomatije.
Izvor: Tanjug