Ambasadorska konferencija u Beogradu

23. dec 2024.
Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić otvorio je danas Ambasadorsku konferenciju, na kojoj su se okupili ambasadori, generalni konzuli i šefovi misija Srbije pri međunarodnim organizacijama. Našim diplomatama obratila se predsednica Skupštine Republike Srbije Ana Brnabić i počasni gost Konferencije, ministar inostranih poslova Republike Azerbejdžan Džejhun Bajramov.

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je na otvaranju Konferencije da će Srbija biti najčvršći bedem međunarodnog prava, kao da će srpska diplomatija nastaviti da se razvija u izazovnom vremenu koje dolazi. "Naše Ministarstvo spoljnih poslova mora da bude glavni nosilac i stub spoljnopolitičkog odgovora Srbije i glavna podrška svim državnim institucijama u vođenju spoljne politike, u vremenu koje od nas zahteva da budemo fleksibilni, prilagodljivi, spremni da prigrlimo nove tehnologije, nove društvene političke okolnosti i da na njih damo najbolji mogući odgovor", rekao je Đurić.

Podsetio je da se Ambasadorska konferencija održava u Beogradu posle više od jedne decenije. "Ovde smo se sabrali i okupili da zajednički sagledamo spoljnopolitički nastup Srbije u vremenu koje je turbulentnije i izazovnije od vremena sa kojim su se suočavale možda bilo koje generacije diplomata u modernoj srpskoj istoriji", rekao je Đurić. 

Dodao je da je uveren da su pred Srbijom i veliki novi horizonti saradnje. "Uveren sam u to da ćemo i sa novom administracijom u Sjedinjenim Državama, sa kojima ostvarujemo izvanrednu i svakodnevnu komunikaciju, uspeti da damo novi doprinos ostvarivanju mira i stabilnosti u našem regionu. Da ćemo sačuvati i jačati naša tradicionalna prijateljstva i da ćemo unaprediti odnose i sa Narodnom Republikom Kinom. Da nećemo izgubiti naše odnose ni sa Rusijom, ni sa bilo kojom drugom zemljom sveta", istakao je Đurić i dodao da će se Srbija sve vreme držati principa uklesanih u Povelju UN. 

Naveo je da Srbija nastavlja da vodi nacionalno odgovornu spoljnu politiku pružene ruke, koja ima za cilj da podrži, kako je naveo, viziju predsednika Srbije Aleksandra Vučića koju je izneo u svom obraćanju u septembru 2019. godine, u kome je definisao ključne nacionalne prioritete.

Đurić je okupljenim ambasadorima i diplomatama rekao da srpska politika treba da bude orijentisana ka budućnosti. "Sve ono što radimo, što stvaramo, sve ono što vi radite u vašim zemljama prijema, ima u vidu stratešku viziju budućnosti Srbije, ne u vašem mandatnom periodu kao ambasadora, već u narednim decenijama koje dolaze. Vi ste na zadatku izgradnje mreže prijatelja širom sveta, koja će biti čvrst oslonac upravo samostalne i nezavisne spoljne politike Srbije", istakao je Đurić.

Podsećajući da je počasni gost na otvaranju konferencije ministar spoljnih poslova Azerbejdžana Džejhun Bajramov, Đurić je rekao da je za Srbiju velika inspiracija način na koji je Azerbejdžan uspeo da stvori mrežu prijateljstava zemalja širom sveta, bez obzira na njihovu veličinu, ekonomsku, vojnu i drugu moć i snagu.  "I ta mreža prijateljstava je pomogla našim azerbejdžanskim prijateljima da u teškom i turbulentnom vremenu dostignu i ostvare neke od svojih nacionalnih ciljeva", rekao je Đurić.

On je naveo da se intenzivno radi na reformi i modernizaciji MSP i da će ono u narednim godinama primiti u svoje redove veliki broj novih, talentovanih, mladih, visokostručnih kadrova. "Već narednih nedelja mi ćemo započeti kampanju „Budi srpski diplomata“ sa ciljem da privučemo ljude koji poseduju moderne veštine, koji poseduju najviši nivo znanja i kvalifikacija, koji govore besprekorno strane jezike i vladaju savremenim IT tehnologijama, imaju lične kontakte, veštine, karakteristike koje će im omogućiti da budu zaista u profesionalnom smislu ključni nosioci srpske diplomatije u narednom periodu", rekao je Đurić.

Podsetio je da je MSP osnovalo Centar za analitiku i instruktažu, kao i Centar za zaštitu teritorijalnog integriteta, sa ciljem da se pruži podrška srpskim institucijama kada je reč o srpskim pozicijama u AP Kosovo i Metohija. "Želimo da svaka naša ambasada i svaki naš generalni konzulat bude istovremeno i kancelarija za Kosovo i Metohiju, koja će našim domaćinima i sagovornicima u zemljama prijema u realnom vremenu pružati informacije, argumente, kontakte i sve što im je potrebno da na objektivan i nepristrasan način formiraju svoje mišljenje o ovoj ključnoj državnoj i nacionalnoj temi za nas", rekao je Đurić.

Najavio je da je 2025. godina ta u kojoj će se slaviti vrednosti Povelje Ujedinjenih nacija i poručio da će Srbija, zajedno sa svojim saveznicima u međunarodnoj zajednici, biti najčvršći bedem međunarodnog prava i najčvršći bedem borbe za to da sve države treba da budu jednake u tretmanu u međunarodnoj zajednici i da sve države treba da se drže principa poštovanja teritorijalnog integriteta, suvereniteta, ravnopravnosti i jednakosti u međunarodnim odnosima.

Đurić je rekao da članstvo Srbije u Evropskoj uniji ostaje apsolutni strateški prioritet srpske diplomatske mreže, kao i da je ponosan na činjenicu da Srbija vodi  multivektorsku spoljnu politiku.

Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić izjavila je da sledeća godina donosi mnogo izazova za Srbiju i region jer će biti obeleženo nekoliko važnih jubileja koji podsećaju na političke procese koji su oblikovali našu sadašnjost, ali i da naša diplomatija mora da bude efikasna i mudra kako bismo nastavili sa izgradnjom bolje budućnosti. "Na vama leži odgovornost da Srbija kroz te izazove ojača", rekla je Brnabić diplomatama.

Prema njenim rečima, glavni spoljnopolitički cilj Srbije jeste da postane deo evropske porodice, odnosno da nastavi da ispunjava kriterijume za članstvo u Evropskoj uniji. "Predsednik Srbije Aleksandar Vučić postavio je pred čitav državni aparat Srbije cilj da se sa svim unutrašnjim reformama završi do kraja 2026. godine, a u tome parlament ima važnu ulogu. To je izazov koji je pred nama, pri čemu moramo da očuvamo naše nacionalne interese. Srbija je izabrala srpski put, koji je svakako najteži, ali predstavlja najbolju opciju za naše građane", rekla je Brnabić.

Dodala je da Srbija, pored evropskog puta, teži ka jačanju odnosa sa svojim tradicionalnim prijateljima i stvaranju jačih veza sa zemljama koje će biti ključne za budućnost. "Pre svega mislim na afrički kontinent. Saradnja sa svim zemljama sveta je naš prioritet, jer će ona doneti korist svim našim privrednicima, poljoprivrednicima i celom narodu", navela je Brnabić.

Ona je podsetila da je Srbija u 2024. godini zaključila sporazume o slobodnoj trgovini sa Kinom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Egiptom, kao i da su u toku pregovoru sa Južnom Korejom. "Moramo da gradimo sve bolje i jače političke i trgovinske veze sa Azijom", istakla je Brnabić.

Ona je rekla da su ambasadori srpsko lice u svetu, čija je odgovornost da zemlju predstavljaju dostojanstveno i profesionalno. "Vi ste ti koji možete i morate da prenosite poruku koliko se Srbija promenila u poslednjih 10 godina, koliko je napredovala. Vi treba da budete naši najvažniji kanali komunikacije sa svetom. Mi moramo raditi jednako na regionalnoj stabilnosti i međunarodnom poverenju", kazala je Brnabić.
    

Prema njenim rečima, Srbija mora biti proaktivna u svojoj spoljnoj politici, uključujući i parlamentarnu diplomatiju. "Moj lični cilj je da u narednom periodu otvorimo parlament tako da on ne bude striktno fokusiran na našu unutrašnju politiku i međusobne razmirice i borbe, već da se kao institucija otvori i da pokušamo da pokažemo jedinstvo. Naš parlament mora biti jedan od ključnih stubova u izgradnji i unapređenju međunarodnih odnosa Srbije", naglasila je Brnabić.

Ona je dodala da današnja konferencija nije samo prilika za razmatranje aktuelnih pitanja, već i za postavljenje novih ciljeva. "Srbija je danas zemlja koja radi, koja konstantno traži i stvara nove prilike. Srbija je zemlja koja gleda napred, ka stabilnosti, miru i prosperitetu. Iako nije lako, naša ambicija je da izgradimo budućnost koja će biti svetla za sve naše građane, a posebno za generacije koje dolaze posle nas", istakla je predsednica Narodne skupštine.

Ministar spoljnih poslova Azerbejdžana Džejhun Bajramov rekao je da Srbija i Azerbejdžan imaju izuzetno dobre odnose koji se zasnivaju na međusobnom poštovanju i poručio da će se i u budućnosti dve zemlje podržavati oko ključnih pitanja. "Kao što je poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta, nepovredivosti međunarodno priznatih granica. Moramo se suprostaviti praksi duplih standarda i selektivnog pristupa. Moramo ostati budni u vezi sa konstantnim pokušajima mešanja u naše unutrašnje stvari i poslove", naglasio je on.

Bajramov je istakao da je učešće Azerbejdžana na ovoj konferenciji još jedan od pokazatelja izuzetno dobrih donosa dve zemlje, koje pored diplomatske saradnje imaju dobru saradnju i u oblasti privrede i energetike.

Podsetio je da dve zemlje već nekoliko decenija gaje dobre odnose koji su uspostavljeni još 1977. godine. "Od tada smo prijatelji i partneri. Odnosi između naše dve države, naših naroda su iskreni, a to se ogleda u svim oblastima naše saradnje. Imamo i bliske odnose između dva predsednika, (Ilhama) Alijeva i (Aleksandra) Vučića. Takođe, i Savet za strateško partnerstvo je doprineo unapređenju naših odnosa", rekao je ministar Bajramov.

Dodao je da između dve zemlje postoji politički dijalog, bliska saradnja između parlamenta.

Istakao je da političku i diplomatsku saradnju prati i privredna saradnja i saradnja u oblasti energetike koja je veoma važna.  "Azerbejdžan je doprineo snadbevanju energijskim izvorima i naša nafta i dalje teče ka evropskom tržištu. Danas Azerbejdžan snadbeva 12 zemalja gasom. Ponosan sam što mogu da kažem da je ove godine gas iz Azerbejdžana došao i do Srbije, imajući u vidu vaš strateški položaj. Verujemo da vaša zemlja može biti takođe i tranzitna ruta. Prirodni gas je ono što je važno i biće važan još dugo vremena, ali i pored toga mi u Azerbejdžanu veoma marljivo radimo na tome da širimo naše kapacitete. U tom smislu imamo i partnerstvo sa Gruzijom i Jermenijom", rekao je on.

Dodao je da sa partnerima u centralnoj Aziji, rade i na saradnji u oblasti zelene energije. "Azerbejdžan je uspostavio novo partnerstvo sa Uzbekistanom i sarađivaćemo na proizvodnji zelene energije koja će se zatim dalje prenositi", istakao je on. 

Naveo je da  Azerbejdžan i Srbija razmatraju, takođe mogućnosti izgradnje gasne elektrane ovde u Srbiji.
Istakao je da se obe zemlje nalaze na energijskim raskrsnicama. "Moramo da zajedno radimo na tome da iskoristimo geografske prednosti naših zemalja, koje su dobro pozicionirane, tako da budu tranzitne rute i da pomognu i svojim susedima", naveo je ministar.  

Dodao je da možemo da ostvarimo saradnju i oblasti turizma i da te potencijale treba istažiti. 
Podsetio je da je ove godine Azerbejdžan bio uspešan domaćin u organizovanju Konferencije o klimatskim promenama koja je poznata pod nazivom COP29.  "Srbija je bila predstavljena na ovoj konferenciji na najvišem nivou. Delegacija koju predvodio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, sklopila je važne sporazume što predstavlja nove globalne ciljeve, koje treba ostvariti u okviru klimatskih promena do 2035. godine", naglasio je on.

Istakao je da mu je čast i što je Srbija dobila priliku da bude domaćin  specijalizovane izložbe Ekspo 2027 i uveren je da će ovaj Ekspo biti izuzetno uspešan. 

Ministar spoljih poslova Azerbejdžana podsetio je da su se dve zemlje suočavale sa brojnim izazovima kako bi sačuvale svoju slobodu i svoje politike. "Naše nacije žive u turbulentnim vremenima i situacija se još više komplikuje kad imate pritisak spolja. Oni žele (velike sile) da odaberete stranu u globalnim konfliktima, ali mi odbijamo da uradimo to iz principa. Iskustvo nas uči da ukoliko zemlje pretvorite u bojišta zbog spoljnog faktora dobićete samo devastaciju i razaranja. Jer velike sile će vremenom razrešiti neke svoje razlike, oni uvek to urade na kraju, ali patnja i razaranja su ono što ostaje i nedavni događaji na brutalan način upravo ovo pokazuju", objasnio je Bajramov. 

Dodao je da su i Srbija i Azerbejdžan odabrale pravi put kada je spoljna politika u pitanju. "Put koji je zasnovan na nacionalnim interesima i međunarodnom pravu. Politike koje su vođene dugoročnim strateškim interesima zemalja, jačanje bezbednosti i razvoja", dodao je on. 

Izrazio je uverenje da će dve zemlje i u budućnosti negovati prijateljstvo i partnerstvo.

Na kraju citirao je predsednika Srbije Aleksandra Vučića: "Mi imamo čvrsto, iskreno prijateljstvo i nije moguće okrenuti Azerbejdžan protiv Srbije ili Srbiju protiv Azerbejdžana.  
Živelo prijateljstvo".

Izvor: Tanjug