Đurić: Izvanredan prijem i tretman srpske delegacije u Gani

17. jul 2025.
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić istakao je prvog dana posete Republici Gani da je ta zemlja višedecenijski, tradicionalni i lojalni prijatelj Srbije u ovom delu sveta. Podsetio je da je Gana jedna od prvih afričkih zemalja koja je podigla barjak antikolonijalne borbe, započevši put ka nezavisnosti 1957. godine, koji je okončan 1960. godine pod vođstvom predsednika Kvamea Nkrumaha, bliskog saveznika Josipa Broza Tita. Đurić je naveo da Srbija i danas korača putem nesvrstanosti, gradeći prijateljstva sa narodima Afrike.

Ministar Đurić je naveo da su održani izuzetno sadržajni razgovori sa ministrima  spoljnih poslova i poljoprivrede Gane, kao i da su u planu susreti sa ministrima kulture, sporta i odbrane. Posebno je istakao da Srbija u Gani vidi velikog ekonomskog partnera, budući da je reč o jednom od najperspektivnijih tržišta u svetu, zemlji sa stanovništvom prosečne starosti od 20 godina i stabilnim privrednim rastom između četiri i pet odsto, čak i u slabijim godinama. Ocenio je da ovakvi parametri Ganu čine odličnim izvoznim tržištem za srpske kompanije.

Najavio je da će tokom posete biti obrađene i teme u domenu odbrane, sa potencijalom za nove poslove srpske namenske industrije. Dodao je da su već postignuti dogovori u oblasti poljoprivrede, koji će otvoriti nove prilike za naučne institute, poljoprivredne ustanove i proizvođače mehanizacije iz Srbije.

Đurić je u izjavi novinarima srpskih medija ukazao na to da kongresni centar u Akri gradi srpska kompanija „Energoprojekt“, ali da postoje i brojne druge poslovne mogućnosti za srpske privrednike u ovoj zemlji.

Istakao je da u Srbiji trenutno studira oko 50 studenata iz Gane, kao i da je od ministra spoljnih poslova stigla inicijativa da srpski studenti u budućnosti dobijaju stipendije Vlade Gane, kako bi se školovali u oblastima afričke istorije, kulture, umetnosti i nauke na Univerzitetu Gane, koji se ubraja u najprestižnije visokoobrazovne ustanove u regionu.

Ministar je posebno istakao izuzetno srdačan prijem u Gani i naveo da su zvaničnici Gane objasnili kako je čak i prilikom nedavne zajedničke posete nordijskih ministara spoljnih poslova broj sastanaka bio manji od onog koji je obezbeđen za srpsku delegaciju tokom tri i po dana posete.

Od izuzetnog značaja je i to što Gana dosledno poštuje i podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, podvukao je ministar Đurić i dodao da Srbija u Gani ima saveznika u odbrani Povelje UN i poštovanju međunarodnog prava. Ta činjenica ima posebnu težinu za zemlje poput Srbije u godini kada se obeležava 80 godina od osnivanja UN. Objasnio je da ovakve posete omogućavaju jačanje podrške Srbiji u međunarodnim institucijama, uključujući i Generalnu skupštinu UN po pitanju Kosova i Metohije.

Šef srpske diplomatije je novinarima preneo i utiske o viziji predsednika Mahame za ekonomsku transformaciju i stabilizaciju regiona Sahela, ocenivši da to podseća na Srbiju u prethodnoj deceniji. Gana je, kao i Srbija, prošla kroz tešku ekonomsku situaciju, ali je započela reforme, sprovela mere fiskalne konsolidacije, usmerila se ka radu i odgovornosti u javnim finansijama i u tom okviru promoviše koncept 24-časovne ekonomije – odnosno potpuno aktivan rad javnih službi i povećanje produktivnosti u privredi.

Ministar Đurić je naveo i da zvaničnici Srbije veruju u afrički kontinent kao prostor budućnosti, ne samo zbog mladog stanovništva, već i zbog ambicije naroda da samostalno grade bolju budućnost. Takav potencijal predstavlja razvojnu šansu za Srbiju.

„Srbija koja je ambiciozna i ne gleda samo u svoj komšiluk i sokak, ima priliku da se povezuje sa zemljama u kojima će bogatstvo tek nastajati radom i akumulirati se i to je naša komparativna prednost i na evropskom putu“, podvukao je Đurić.

Ocenio je da afričke države, posebno one stabilne i uticajne kao što je Gana, nastoje da izbegnu uticaj velikih sila pri nabavci naoružanja. Dodao je da kada se taj proces odvija kroz saradnju sa ravnopravnim i prijateljskim državama, poput Srbije, omogućava se očuvanje nezavisne politike, bez političkih uslovljavanja. To predstavlja priliku za srpsku vojnu i odbrambenu industriju da svoje proizvode plasira državama koje se zalažu za stabilnost, borbu protiv terorizma, ekstremizma i radikalnih ideologija. Ministar je ukazao da je upravo takav odnos zasnovan na međusobnom poverenju i uvažavanju vrednosti, kao što su poštovanje međunarodnog prava i suverena jednakost država.

Đurić je pozdravio odluku Vlade Srbije da 1. septembar bude proglašen za Dan nesvrstanih u Srbiji i istakao da je reč o simboličnom gestu dubokog poštovanja prema narodima koji su nekada bili u kolonijalnim okovima, a danas se uzdižu kao nove ekonomske i političke snage sveta.