Đurić sa studentima Nortistern univerziteta iz Bostona
Obraćajući se studentima, Đurić je rekao da je Srbija danas zemlja koja svoj fokus stavlja na jačanje ekonomije i stvaranje dobre privredne klime, kako za domaće, tako i za strane investitore.
Iako smo pre nešto više od deset godina bili prinuđeni da sprovedemo teške makroekonomske mere, kako je istakao ministar, to nam je omogućilo da stvorimo zdrave osnove, zahvaljujući kojima danas imamo dva puta veći BDP u odnosu na taj period.
„Srbija danas gradi auto-puteve, jača svoju infrastrukturu i lider je u digitalnoj transformaciji u ovom delu Evrope, koji privlači oko 65 odsto ukupnih direktnih stranih investicija na Zapadnom Balkanu”, naglasio je ministar.
Šef srpske diplomatije ocenio je da bi, za napredak čitavog regiona, bilo neophodno zajednički pronaći rešenja za nasleđene probleme iz prošlosti, kojima bi sve strane bile jednako zadovoljne, tj. jednako nezadovoljne.
Govoreći o odnosima sa SAD, Đurić je rekao da naše dve zemlje ove godine obeležavaju 142. godišnjicu uspostavljanja diplomatskih odnosa i podvukao da Srbija želi da gradi što jače veze sa SAD.
Osvrnuo se, takođe, na nedavni boravak u Vašingtonu, tokom kojeg je sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom razgovarao o otvaranju strateškog dijaloga Srbije i SAD, kojim će se odnosi dveju zemalja podići na jedan viši, kvalitetniji nivo.
Imajući u vidu da su u Srbiji sve prisutnije američke kompanije, posebno u oblasti digitalizacije i IT industrije, Đurić je ocenio da je stratešku saradnju potrebno proširiti i na sferu energetike, što će doneti obostrane koristi.
Konačno, ministar je poželeo studentima prijatan boravak u Srbiji i izrazio nadu da će ponovo posetiti našu zemlju.
Teme ovogodišnjeg programa „Dijalog civilizacija”, koji se već 15 godina odvija u više od 80 država, jeste uloga evropskih zemalja sa aspekta migrantske krize, kao i istorijat i politička situacija u regionu Zapadnog Balkana.