Otkriven spomenik despotu Stefanu Lazareviću u Beogradu
Tom prilikom, šef srpske diplomatije istakao je da je novi spomenik pravi praznik za glavni grad Srbije, jer je i Beograd u vreme despota Stefana prvi put postao prestonica, a da je despot Stefan jedan od najsjajnijih vladara srpske srednjovekovne epohe, veliki ratnik, vitez, vrli državnik, pravnik, diplomata i poklonik umetnosti.
„Na današnji dan, kada se i završavaju svečanosti povodom dana Beograda, otkrili smo spomenik jednom od najsjajnijih vladara srpske srednjovekovne epohe, čoveku čija je pojava predstavljala labudovu pesmu srednjovekovne srpske državnosti i kulture. On je osnivač srpskog univerziteta u manastiru Resavi, a Beograd i Srbija za 154 godine nisu mu podigli niti jedan jedini spomenik“, rekao je Selaković.
Kako je dodao, prema despotu Stefanu Beograd je pokazivao priličnu dozu neznanja, a duguje mu se da se mnogo više govori o njemu, budući da je sam despot Stefan od ugarskog kralja Žigmunda izborio grad Beograd i od jedne pogranične ugarske varoši napravio kapiju Balkana i najvažniji grad ovoga dela Evrope.
Danas, na početku treće decenije 21. veka, naglasio je ministar, Srbiji nije potreban drugi putokaz, do onog despota Stefana Lazarevića, svetitelja i vladaoca, kome je podignut spomenik, sa željom da se prosvete svi oni koji o njemu ne znaju dovoljno, kao i da taj deo Beograda, dugo vremena poznat po sivilu, zagađenju i zapuštenosti, zasija.
„Nakon spomenika Velikom županu Stefanu Nemanji, evo i spomenika despotu Stefanu Lazareviću. Svako onaj ko bi napao ovaj spomenik i ovu ideju, neka prvo sam pogleda kome je podignut spomenik, neka prvo sam pogleda šta je on uradio za Beograd i da li je u to vreme Beograd sijao ili tamnovao“, rekao je ministar, uveren da će u vremenu pred nama, upravo u glavnom gradu, mnogim našim velikim ljudima biti podignuta „divna znamenja“ i da će svaki deo Beograd postati još lepši.
Ministar je ukazao da je poslednjih nekoliko meseci, susrećući se sa ljudima iz inostranstva, koji su dolazili u Beograd, posle pet, 10, 20 godina, tek „iz njihovih usta“, shvatio koliko je Beograd uznapredovao, koliko se menja i koliko su te promene i napredak nešto što se ne može više zaustaviti.
„Upravo zahvaljujući onoj viziji koju je građanima predstavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić u vreme kada je postao predsednik Vlade Srbije, koju je Beograd sprovodio uz podršku vlade i države, naš glavni grad postao je zamajac sveukupnog razvoja čitave Srbije“, naglasio je ministar.
Ističe da je neophodno baštiniti kulturu sećanja na one koji su Beograd činili velikim pre nas i da među tom plejadom ličnosti, kao najsjajnija zvezda sija ime despota Stefana Lazarevića, u jednom periodu neopravdano zaboravljenog i skrajnutog u našoj istoriji, a od danas, uveren je ministar - ličnosti kojoj će se poklanjati velika pažnja.
„I neka ovo otkrivanje spomenika bude samo početak podizanja nivoa svesti i kulture sećanja kada je u pitanju i despot Stefan njegovi prethodnici, ali i oni nakon njega koji su Beograd činili i učinili velikim i ostavili ga da ga podižemo još više i činimo onim što jeste, a to je kapija Balkana za zapad i kapija zapada za Balkan“,zaključio je šef srpske diplomatije.
Spomenik despotu Stefanu Lazareviću postavljen je na skveru između ulica Gundulićev venac, Drinčićeve, Palmotićeve i Bulevara despota Stefana, sam despot predstavljen je sa mačem u desnoj ruci, dok u levoj drži knjigu, a na grudima ima krst. Spomenik je visok četiri metra bez postamenta.