Selaković: Saradnja sa Uneskom važan deo borbe za zaštitu naših interesa
Selaković je rekao da će Ministarstvo spoljnih poslova nastaviti da pruža punu podršku radu Komisije, i naglasio važnost koordinisanog i sinhronizovanog delovanja državnih institucija i organa prema Unesku.
Šef srpske diplomatije je članove Komisije upoznao sa izazovima sa kojima će se naša država u predstojećem periodu možda suočiti, posebno kada je reč o ambicijama privremenih institucija samouprave u Prištini u pogledu Uneska.
Ministar je naglasio da Unesko ima i sve ozbiljniju ulogu oblasti zaštite životne sredine, čemu i Srbija pridaje sve više pažnje, i da je kroz rad Komisije potrebno na najbolji način afirmisati taj aspekt saradnje.
Selaković je konstatovao da je Srbija u proteklom periodu intenzivirala saradnju sa Uneskom, a posebno zadovoljstvo je izrazio zbog izbora naše ambasadorke Tamare Rastovac Siamašvili za predsedavajućeg Izvršnog saveta Uneska.
Selaković je članovima Komisije, u koju su delegirani predstavnici velikog broja državnih organa i institucija, poželeo da u svakoj prilici u inostranim kontaktima budu ambasadori naših državnih i nacionalnih interesa.
Komisija Republike Srbije za saradnju sa Uneskom je osnovana odlukom Vlade 2007. kao savetodavno telo, u skladu sa članom VII Ustava Uneska, kojim se predviđa da države članice u osnuju nacionalne komisije za potrebe razvijanja i koordinacije saradnje.
Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije pruža stručnu i administrativno-tehničku podršku Komisiji.
Za predsednika Komisije je, odlukom Vlade od 23. aprila 2015. godine, imenovan prof. dr Goran Milašinović, redovni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, direktor referentnog Pesmejker centra Univerzitetskog kliničkog centra Srbije i književnik.
Kada je reč o konkretnim zadacima i njenoj ulozi, Komisija povezuje različite aktere na nacionalnom, regionalnom i međunarodnom nivou zainteresovane za sprovođenje mandata Uneska, sarađuje sa Sekretarijatom Uneska, Regionalnom kancelarijom u Veneciji i Antena kancelarijom u Sarajevu, koordinira rad više mreža u Republici Srbiji, cirkuliše relevantne informacije i stara se o sprovođenju obaveza Republike Srbije prema Unesku.
Pored toga, njena savetodavna uloga se, između ostalog, ogleda u učešću u nacionalnim nominacijama, kandidaturama za različite konkurse i stipendije, izradi nacionalnih izveštaja, obeležavanju relevantnih svetskih i međunarodnih dana i godina, formulisanju predloga za Program participacije i godišnjice sa kojima bi Unesko bio povezan. Komisija je, pored toga, ovlašćena da daje pokroviteljstva za različite aktivnosti i projekte u Srbiji, i da prisustvuje statutarnim i drugim sastancima i zasedanjima u Unesku.