Берн: Обраћање амбасадора Брадића у Индустријској и трговинској комори Женеве
Том приликом, окупљеним предузетницима, директорима агенција за консалтинг и власницима адвокатских канцеларија у женевском кантону, као и дипломатским представницима из Берна обратио се амбасадор Брадић, а председник SEC Оливер Берчингер и генерални директор CCIG Винсент Субилија, презентовали су гостима удружења које предводе.
Амбасадор Србије, у свом обраћању, пренео је оцене и искуства о сарадњи са Швајцарском, првенствено у области економије, али и на другим пољима. Том приликом, истакао је да Србија заузима централну позицију у региону Балкана, као што се Швајцарска налази у географском центру Европе, да су обе земље војно неутралне и да нису чланице ЕУ, а да смо истовремено сви суочени са мање-више истим последицама актуелних геополитичких и економских изазова. Указавши да је стратешки спољнополитички циљ Србије пуноправно чланство у ЕУ, да се у том контексту већ годинама спроводе неопходне реформе, као и да је земља постигла значајне успехе на пољу привлачења страних инвестиција, обнови и изградње инфраструктуре, дигитализације и у другим областима, Брадић је посебно апострофирао пројекте који се спроводе и планове чија реализација предстоји, попут Био4 кампуса и специјализоване међународне изложбе ЕКСПО 2027.
Указао је да је Швајцарска један од шест водећих страних инвеститора у Србији, а да је на четвртој позицији – када је у питању извоз услуга српских компанија, после САД, Немачке и ВБ, те да билатерална економска размена последњих неколико година бележи константан раст. Захвалио се на ангажману Швајцарске у изградњи два од четири постојећа НТП у Србији, подсетивши такоше да је наша земља са Светским економским форумом (WEF), чије је седиште у Женеви, пре нешто више од две године у Београду успоставили Центар за 4. индустријску револуцију, као и се део података ЦЕРН-а чува у Државном дата центру у Крагујевцу.
Амбасадор Брадић је навео да је Србија у последње две године имала готово девет милијарди евра директних страних улагања, да то представља нешто више од 60% укупних страних инвестиција на Балкану, те да је британски портал „FDI Intelligence“ у свом извештају почетком ове године Србију и неколико њених градова сврстао у најбоље дестинације за инвестирање у Европи. Нагласио је да Србија има склопљене Споразуме о слободној трговини са великим и значајним тржиштима у свету – почев од ЕУ, ЕФТА и ЦЕФТА, преко ЕАЕУ и Турске, па до Кине и Египта, као и да се на таквим уговорима ради са још неколико других држава. Србија је политички, економски и финансијски стабилна држава, чији су добар финансијски рејтинг ББ+ потврдиле реномиране стране рејтинг-агенција, јавни дуг земље креће око 52% БДП, што не постижу ни све чланице ЕУ, при чему земља бележи натпросечан економски раст у односу на регион, али и ЕУ, подвукао је Брадић и позвао швајцарске привреднике да искористе прилику за склапање нових послова у оквиру реализације планираних пројеката.
Гости манифестације, на коктелу који е уследио, могли су да дегустирају српска вина које је Амбасада донирала за ту прилику.