Букурешт: Интервју амбасадора Томашевића за румунски портал Диги24
Амбасадор Томашевић је истакао да је његов најважнији задатак као амбасадора Србије у Румунији да ојача међусобне односе.
Осврнуо се на историју сарадње, националне мањине и на појединце заслужне за развој друштава обе државе.
Када је реч о актуелним пројектима, поменуо је гасовод Мокрин-Арад, изградњу ХЕ Ћердап 3 и транспортни и туристички потенцијал Дунава.
Веома важним је оценио и недавно реализоване билатералне посете на нивоу министара са обе стране и изразио наду да ће у наредном периоду доћи до реализације посета премијера и председника.
Амбасадор Томашевић је нагласио велику подршку коју Румунија пружа европском путу Србије, као и принципијелну позицију Румуније, засновану на стриктном поштовању међународног јавног права, односно чињеницу да Румунија није признала самопроглашену независност тзв. Косова. Подсетио је да је Србија у Бриселу потписала споразум као гаранцију мира и стабилности, а да Приштина његов најважнији део, формирање Заједнице српских општина, ни скоро 10 година касније није испунила.
Изразио је уверење да ће, уз снажнију подршку српских партнера у ЕУ и Сједињених Држава, друга страна не само седети и разговарати, већ имати одговорност и истинску вољу за проналажење одговарајућег решења. Подсетио је да је од почетка године забележено преко 100 етнички мотивисаних напада на Србе. Нагласио је да Србија жели регион уређен у складу са основним принципима ЕУ. У том контексту, информисао је о „Отвореном Балкану“, важној иницијативи Србије, која олакшава размену људи и капитала, омогућавајући лакше проналажење посла и путовање без пасоша за становнике Србије, Албаније и Северне Македоније.
Када је реч о геостратешкој позицији Србије, амбасадор Томашевић је истакао да Србија остаје доследна стриктном поштовању међународног јавног права, због чега је и осудила кршење територијалног интегритета и суверенитета Украјине и подржала резолуције по том питању усвојене у УН.
На питање о потенцијалном увођењу санкција РФ, подсетио је да је Србија, у не тако давној историји, била под санкцијама, те да зна да оне погађају обично становништво. Искористио је прилику да укаже на преседан који се тада догодио, када је, без сагласности Савета безбедности Уједињених нација, бомбардована суверена држава, напомињући да се репрекусије тог преседана могу приметити у данашњем свету.