Србија потписала Kонвенцију о безбедности на утакмицама
Kако се наводи, Kонвенцију је потписала стална представница Србије при СЕ Александра Ђуровић у присуству заменика генералног секретара СЕ Бјорна Бергеа.
Сврха Kонвенције је да обезбеди да фудбалски и други спортски догађаји обезбеде сигурно и пријатно окружење за све појединце кроз примену интегрисаног приступа безбедности, заштити и услугама на спортским догађајима од стране више актера који раде у партнерству.
Овај документ, који је био отворен за потписивање у јулу 2016. године, потписало је 36 држава-чланица Савета Европе, а њих 20 је такође ратификовало.
Kонвенција обавезује власти држава-потписница да охрабрују јавне агенције и приватне заинтересоване стране - локалне власти, полицију, фудбалске клубове и националне савезе и навијаче - да раде заједно на припреми и вођењу фудбалских утакмица, како би се створила атмосфера добродошлице на стадионима и изван њих.
Такође, потребно је да се осигура да инфраструктура стадиона буде у складу са националним и међународним стандардима и прописима за безбедност и ефикасно управљање у гужвама, као и да имају планове за ванредне ситуације који се морају тестирати и унапредити током редовних заједничких вежби.
Исровремено, власти морају обезбедити да се гледаоци осећају добродошло и да се према њима добро поступа током догађаја, а уз то и да стадионе учине доступнијим деци, старијим особама и особама са посебним потребама.
Мора се усвојити и низ мера за превенцију и кажњавање насиља, које укључују и забране уласка на стадионе, као и поступке санкционисања у земљи у којој је прекршај почињен, односно, у држави пребивалишта или држављанства преступника.
Предвиђене су и мере ограничења путовања у иностранство на фудбалске догађаје.
Савет Европе наводи да се државе-потписнице Kонвенције обавезују и да појачају међународну полицијску сарадњу одређивањем националног фудбалског информативног пункта у оквиру полицијских снага (НФИП) ради олакшавања размене информација и личних података у вези са међународним фудбалским утакмицама.
Ова конвенција, како се наводи, треба на крају да замени Европску конвенцију о насиљу и недоличном понашању гледалаца на спортским приредбама, а посебно на фудбалским утакмицама (ЕТС бр. 120), која је ступила на снагу 1985. године, након трагедије на стадиону „Хејсел“ (Хеyсел) у Белгији.
Извор: Танјуг