Дачић: Декларација одраз политичког јединства
Дачић је у изјави за Тањуг навео да је Декларација и потреба да постоји такво политичко и државно јединство зато што је, истиче, веома важно да Србија буде политички стабилна.
"Стабилна Србија је и јака Србија. Нема никакве сумње да је Србија изразила жељу да учествује у дијалогу и жељу за компромисима, али Србија не прихвата било какве ултиматуме", рекао је министар.
Истиче да у овом тренутку таква подршка Владе Србије заправо значи подршку принципијелној политици која подразумева да Србија јесте за дијалог и компромисе, али да уколико дође до било каквих ултиматума који су супротни нашим националним интересима да ће се они бранити.
"Сигуран сам да ће Вучић поступити онако како је то најбоље за српске, државне и националне интересе. Вучић има пуну подршку Владе Србије, а убеђен сам и већине грађана, за потезе које ће повлачити у Вашингтону, јер сам сигуран да ће бити у најбољем интересу Србије", рекао је Дачић.
Министар је истакао и једну, како каже, велику разлику по питању решавања косовског питања и указао да Србија сада у Вашингтон иде да тражи политичко решење, док се у годинама након 2008. такво питање није ни постављало јер су САД сматрале да је решење већ постигнуто.
"Kосово је 2008. прогласило независност, Вашингтон је то признао и тада у то време је било више од 110 земаља које су признале Kосово и сматрале су да је то питање решено. Данас, ми тамо идемо да тражимо политичко решење и то је доказ колико смо тога позитивног урадили у последњих осам година", указао је Дачић и нагласио да је Србија питање Kосова поново вратила на дневни ред и додаје да је то велика разлика на међународној позицији Србије.
Дачић подсећа и да када се томе дода да је 18 земаља повукло признање Kосова и да Пришина више нема већину земаља чланица УН које признају Kосово, сада се створила потпуно нова политичка ситуација.
"Зато је веома битно да дође до искорака, па макар она била само у области економије", истакао је Дачић.