Дачић: Ми не тражимо уступке и придржаваћемо се свега добронамерног
„Позитивна је то што добро познаје ситуацију и што долази из земље која није признала независност Kосова", рекао је Ивица Дачић и додао да је нереално очекивати да ће Србија прихватити независност Kосова, због обећања да ће у наредним деценијама постати члан ЕУ.
„Они могу да причају шта хоће, али одлуку о томе да ли смо сагласни или не доноси Србија. Зато је важно да Србија буде политички стабилна и да избори протекну у демократској атмосфери", рекао је Дачић за Пинк.
Дачић је рекао да је веома важно да Приштина прво каже да ли остаје при преузетим обавезама из Бриселског споразума или сматра да је све што је потписано не важи.
Министар је указао да је став Американаца о таксама и до сада био јасан, да морају бити укинуте, али је недостајала одлучност у његовом исказивању коју је унео специјални изасланик Ричард Гренел.
„Ми не тражимо уступке, придржаваћемо се свега договореног, али је проблем што Приштина ништа не предузима, а Бриселски споразум је потписан још 2013. године, а сада неће да кажу ни да ли остају при томе или не", рекао је Дачић.
Он је додао да САД нису промениле свој став, али да се променила администрација и садашња Доналда Трампа има мало флексибилнији став о томе да се иде до компромиса, за разлику од претходне демократске, за коју је питање Kосова било готова ствар.
"Демократе сматрају питање Kосова решеним, а Трампова администрација сматра да није решено и да треба доћи до компромиса. А томе смо ми допринели јер смо издејствовали повлачења признања Kосова и оснажили односе са неким земљама као што је Немачка", рекао је Дачић на телевизији Пинк 3.
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је у односима са САД увек била присутна изразита географска и демографска асиметричност, као и асиметрија моћи, али су и у том односу снага Србија и српски народ показали да је могуће да једна не тако велика земља буде амерички савезник.
Kоментаришући могућност да Србија обустави кампању лобирања за повлачење признања тзв. Kосова, Дачић је навео да ће Србија наставити с тим активностима све док буде лобирања за чланство Kосова у међународним организацијама.
Шеф српске дипломатије је рекао да је Србији у интересу, пре свега економском, да иде у ЕУ, ако може да заштити државне и националне интересе.
„Не треба да идемо у ЕУ по цену да се одрекнемо Kосова, да признамо независност Kосова или да дође до укидања Републике Српске", казао је Дачић.
Дачић је предочио да је од 2012. године Србија остварила велике резултате, економски и политички се стабилизовала, приближила се великим силама. Он је поновио да политичком сматра одлуку Црне Горе да грађани Србије не могу да уђу у ту земљу.
„У Црну Гору од 1. јуна могу да уђу држављани и резиденти земаља у којима има мање од 25 заражених коронавирусом на 100.000 становника. И поред свега осталог што постоји као проблем, сада имате додатна заоштравања Црне Горе око могућности да неко уђе у земљу или не. И праве се рачунице које нико други не користи. Измислили су одређене бројке, пустили су грађане Kосова, а тамо није било неког великог тестирања на коронавирус", навео је Дачић.
Он је оценио да се Београд не меша у унутрашња питања Црне Горе, за шта Подгорица оптужује Србију.
„До нас допиру критике да смо сувише мирни и да не реагујемо оштро колико би требало", додао је Дачић.