Дачић: Никоме не саветујем да крене путем ултиматума
Министар Дачић је рекао да исход зависи од тога шта ко очекује од састанка. "Увек се говорило само о обликовању неког економског оквира, све оно што би могао да спада у нормализацију односа али што се тиче свакодневног живота људи, инфраструктуре, путне железничке, успостављање слободе кретања, робе, капитала", навео је министар.
Са друге стране, како је додао, ако неко очекује да то буде спектакуларан састанак, у смислу да се појави неки политички оквир и да се прича о статусу, ту је већ ствар потпуно неприпремљена.
"Ако неко мисли да ће кроз неку скривену агенду да изврши притисак на Србију, убеђен сам да ће председник Вучић одговорити онако како је то у нашем националном и државном интересу", рекао је Дачић.
Шеф српске дипломатије је објаснио да политички споразум није ни припремљен. "Сви би волели да реше то питање, али то питање може бити решена само компромисом", исткао је министар.
Министар спољних послова Ивица Дачић поручио је данас да то да ли ће састанак представника Београда и Приштине у Белој кући бити велики корак напред или дебакл у дијалогу зависи од тога шта је ко очекивао од састанка, истичући да је Србија за договор и преговоре, али не и за ултиматум.
"Знам како то све функционише, притисци ће бити велики и на државу и на човека лично, са уценама, претњама за његову будућност, али знам како Вучић на то реагује, тако да никоме не саветујем да у случају Србије или Вучића крене путем ултиматума, то није пут за решавање проблема", поручио је Дачић.
Шеф српске дипломатије каже да земље Европске уније не гледају баш благонаклоно на то што раде САД је сматрају да то треба да ради ЕУ.
Такође, како је истакао, не може Србија сад да исправља ствари у међународном поретку.
"Сви смо свесни тога да Брисел врши медијацију у дијалогу по резолуцији Генералне скупштине Уједињених нација, али смо исто тако свесни да Савет безбедности УН треба да дâ коначно одобрење за све ово. Тако да сви треба да имају увид у ширину спектра свих актера", закључио је министар.
Министар је за РТС рекао да се током припреме састанка говорило само о обликовању економског оквира, односно о инфраструктури, успостављању слободе кретања робе, људи, капитала, али да су изненађења могућа.
Наводећи да политички споразум није припремљен, Дачић је рекао да и Вучић очекује изненађења на састанку, али и да косовско питање може бити решено само компромисом.
На питање да ли је предстојећи састанак најтежи кад је реч о косовском питању, Дачић је рекао да је и сам са Вучићем учествовао на састанцима и да зна како изгледају притисци на српску делегацију.Он је рекао да ће Џерад Kушнер, зет и блиски сарадник Доналда Трампа, бити на састанку, а да је најављено да би потпредседник САД Мајк Пенс или и сам председник Доналд Трамп могли да присуствују финализацији споразума у економији. Он је закључио да се раније у Вашингтон није ишло да се разговара, већ само на притисак да Србија призна тзв. Kосово, а сада се иде да се тражи компромис.
Министар спољних послова Србије Ивица Дачић поновио је данас да се Србија није мешала у унутрашњу политику Црне Горе, наводећи да би резултати избора били много убедљивији да јесте.
"Ми се нисмо мешали, да смо се мешали, то (резултати избора) би било много убедљивије", рекао је Дачић за РТС и истакао да власт у Црној Гори никако да свати да "проблем" није Србија нити Срби у Црној Гори, већ њихови грађани.
Он је навео да нико није чуо председника Србије Александра Вучића или њега да говоре за кога треба да се гласа у Црној Гори, али да су чули Едија Раму, Рамуша Харадинаја, муслиманске лидере из региона...
"Не смета им четвороугао Тирана- Приштина -Скопље - Подгорица, а смета им великосрпски троугао Бањалука, Београд, Подгорица? Није мешање у унутрашње послове када Еди Рама позове да се гласа за Мила? Ми се мешамо у унутрашње ствари Црне Горе? Па да ли смо ми признали независност Боке Kоторске или они Kосова, мешајући се најдиректније у унутрашње ствари државе Србије", рекао је Дачић. Он је навео да је албански министар три дана био у Бујановцу, Прешеву и Медвеђу уочи избора у Србији, лобирајући, као и да су представници Мађарске, Виктор Орбан и Петер Сијарто долазили да "помогну" Мађарима, те упитао шта би било да је Вучић отишао да лобира за Србе у Црној Гори.
"Они никако да схвате да проблем није Србија нити Срби у Црној Гори, већ њихови грађани", рекао је Дачић. Он је навео да су резултати избора апсолутно показали народну вољу да ДПС оде са власти истичући да је за то крив Мило Ðукановић и владајућа партија јер су створили такву атмосферу.
"Нису могли Срби сами да дођу до овог резултата", рекао је Дачић.
Упитан како и да ли сарадује са црногорском опозицијом, Дачић је рекао да Србију не занима ко је на власти у Црној Гори, каква им је спољна политика и слично, већ само положај Срба и српски идентитет.
"Све друго спада у ствар унутрашње политике", нагласио је Дачић. Он је истакао и да је неминовно да се разговара и са новим политичким актерима на црногорској сцени.
На питање потеже ли власт у Црној Гори последњу карту изазивањем националних сукоба, Дачић је одговорио да је важно да се у тој земљи што пре формирају нови органи власти.