Ивица Дачић у Јутарњем програму ТВ Пинк
"Мислим да је реформа станке најважнији одговор на нову политичку ситуацију у којој се сви заједно налазимо. Социјалистичка партија Србије је преживела политички цунами, за разлику од неких других партија, али она мора да тражи своје место, и зато је време да се размишља и о програмској, кадровској и организационој реформи", истакао је Дачић.
На питање о наводима у појединим медијима да су могући кандидати за потпредседнике СПС Александар Антић и Бранко Ружић, Дачић је одговорио да је у овом тренутку тешко говорити и о томе ко ће бити председник и да још није одлучио да ли ће се и сам кандидовати.
Упитан да ли ће представници коалиционих партнера социјалиста ПУПС и ЈС остати на челу појединих јавних предузећа, Дачић је одговорио да није битно ко је у јавним предузећима и да би на тим местима требало да буде онај ко то заслужује.
Дачић је додао да су "по политичком договору нашој коалицији припала три члана влада и сви су из редова СПС", да ЈС није била заинтересована да има члана владе и да је са ПУПС-ом постигнут договор, да ни они немају свог члана.
Међутим, према његовим речима, то не значи да те странке не учествују у раду владе и имаће своје представнике, државне секретаре и помоћнике у областима где мисле да могу највише да помогну.
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је циљ данашње посете европског комесара за проширење Штефана Филеа Београду да се у наредном периоду што више убрзају европске интеграције.
"Преговарачки процес је дуг и мукотрпан, а нама је у интересу да он буде што бржи и да буде с друге стране и квалитетан, што значи да можемо не само да отворимо, него и да брзо затворимо одређена поглавља", рекао је Дачић.
Дачић је рекао да је потребно сагледати докле се стигло у скринзима и да се очекује да нека поглавља буду отворена до краја године, а да у првој половини следеће године буду отворена најтежа поглавља 23 и 24.
"До краја године, ми смо уложили максималне напоре, да буду отворена нека друга поглавља, као што је поглавље 32 или поглавље 35", најавио је Дачић.
Дачић је истакао да га радује што су висока представница ЕУ Kетрин Ештон и Филе посетили Србију одмах после формирања владе, истичући да је сачекао Филеа, који је стигао прошле ноћи и да је са њим већ разговарао о регионалним питањима и перспективи преговора.
Србија ће до 2018. године бити у институционалном смислу спремна за чланство у ЕУ, потврдио је Дачић и најавио да ће се у среду и четвртак у Солуну, поводом десете годишњице Солунске агенде, односно проширења ЕУ на западни Балкан, одржати скуп којем ће присуствовати Филе и сви министри спољних послова западног Балкана.
На питање новинара о новом парламенту који ће добити Европа, Дачић је одговорио да Филе и Ештон највероватније неће остати на функцијама које сада обављају и да се још не зна још ко ће бити на њиховим местима, што значи "да ћемо добити нове преговараче", а да ће се дијалог наставити и после избора нове владе.