Ђурић: Србија решава регионална питања на позитиван, толерантан и мирољубив начин
„Ово је изузетно значајна прилика да се Србија афирмише као земља која конструктивно доприноси и регионалној безбедности и развоју економије, да је земља пружених руку и отворених врата за сарадњу, да је Србија део решења, а не део проблема као што неки желе да је представе“, изјавио Ђурић.
Према његовим речима, здањем у којем се одвија Минхенска безбедносна конференција круже и многи други, попут представника привремених институција самоуправе у Приштини, који ће Србију покушати да представе у негативном светлу.
„Ми смо ту, не само да дамо одговор, него и да покажемо да ствари посматрамо са једног далеко вишег нивоа него што су приземне расправе и свађе, и да смо загледани у будућност, да јасно говоримо о томе шта су проблеми садашњости, али да желимо да се проблеми превазиђу на цивилизован начин“, објаснио је Ђурић.
Истакавши да је Минхенска безбедносна конференција, с обзиром на број присутних политичких лидера из целог света, сајам глобалне дипломатије, Ђурић је рекао да су бројни састанци које је данас имао били и прилика да Србија поручи да је опредељена за заштиту положаја и интереса српског народа у региону на начин предвиђен међународним правом и међународним нормама.
Министар Ђурић је додао да му је драго што је од многих саговорника чуо да поштују политику Србије, да можемо да рачунамо на партнерство великог броја земаља, и да је председник Александар Вучић признат и прихваћен као партнер који доприноси нормалним односима у региону.
Шеф српске дипломатије навео је да је данас, између осталих, имао прилику да разговара са делегацијом Сената САД, и са другим високопозиционираним представницима администрације у Вашингтону, као што су Луис Боно и Ричард Гренел.
„Разговарао сам и са новим специјалним представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине, господином Соренсеном. Овај разговор је био прилика да посебно укажем на оно што се дешава нашем народу на Косову и Метохији у последње две и по године и да кроз разговор припремимо његов мандат, који је веома значајан за заштиту наших интереса, јер од тога на који начин он као специјални изасланик ЕУ приступи овом питању, у великој мери зависи свакодневница наших људи“, рекао је Ђурић.
Министар је казао и да је делегација Србије разговарала са породицама талаца, отетих од стране Хамаса, који су у заробљеништву у Гази, међу којима је и наш држављанин Алон Охел, и да смо показали да смо једна од земаља које се залажу за престанак патње свих који страдају у стравичном сукобу на Блиском истоку.