Министар Дачић на отварању Курса за обуку цивила за учешће у мултинационалним операцијама
„Поштовани министре Вулин,
Министарко Јоксимовић,
Уважени начелниче Генералштаба генерал-потпуковниче Мојсиловићу,
Амбасадоре Орицио,
Даме и господо,
Изражавам своје велико задовољство што учествујем на данашњој свечаности поводом почетка Курса за обуку цивила за мултинационалне операције, коју организује Министарство одбране у сарадњи са Министарством спољних послова, Министарством за европске интеграције и Генералштабом Војске Србије и захваљујем на позиву министру Вулину, као и на прилици да сви заједно искажемо колики значај придајемо овој активности која доприноси, поред осталог, још снажнијој спољнополитичкој позицији Србије.
Србија континуирано пружа активан допринос светској безбедности и стабилности учешћем у војним и полицијским мултинационалним операцијама, тако да наши представници тренутно учествују у пет УН операција и четири ЕУ операције, са тренутно укупно 279 припадника. Многи међународни државници и експерти за мировне мисије и операције у континуитету изражавају похвале припадницима Војске Србије и МУП, истичући њихову високу обученост, професионализам и способност да испуњавају и најсложеније задатке. То је потврда да је Србија заузела важно место како у УН, тако и у оквиру европске безбедносне и одбрамбене политике, као партнер на кога се може рачунати. Такво ангажовање је допринело не само јачању позитивног имиџа наше државе, већ и имплементацији појединих стратешких аспеката наше спољне политике. Због тога су председник Србије, Влада Србије и наши ресори дали посебан значај проширењу учешћа у мултинационалним операцијама кроз изградњу капацитета за слање и цивилних структура у такве операције.
Данас отварамо једно ново и значајно поглавље које ће додатно допринети афирмисању Србије као „извозника безбедности" и државе која је искрено привржена вредностима мира и сарадње. Учешће цивила у мултинационалним операцијама је све значајније и траженије, како због мандата који, поред класичног раздвајања страна у конфликту, укључује и задатке у вези са пост-конфликтном реконструкцијом и изградњом институција, тако и због посебности тих задатака јер они нису у природи ангажмана војних и полицијских снага. Зато је Србија у склопу обавеза из Преговарачког поглавља 31 одлучила да своје успешно и запажено војно и полицијско присуство у наведеним операцијама прошири и на учешће цивила. Ангажовање на овом циљу траје од пре две године, када је од стране Министарства одбране формирана Подгрупа за обезбеђивање законског оквира и јачањe институционалних капацитета за учешће Србије у цивилним мисијама ЕУ у оквиру Преговарачке групе за Поглавље 31 – «Спољна, безбедносна и одбрамбена политика», да би јуна о.г. Влада усвојила Акциони план за развој цивилних доприноса Србије у мултинационалним операцијама, ЕУ, ОЕБС и УН.
Почетак Курса није само крупан корак напред у примени Акционог плана у процесу формирања институционалних капацитета за слање цивила у мултинационалне операције, већ и значајан конкретан резултат интензивног и успешног интер-ресорног рада и сарадње. Министарство спољних послова, као формални носилац и координатор овог процеса, добило је несебичну помоћ и пуну подршку пре свега Министарства одбране, Министарства за европске интеграције, Министарства унутрашњих послова и других владиних институција. Желим да истакнем и улогу страних партнера, као што су Чешка развојна агенција, Институт за безбедносне студије из Прага, Центар за међународне мировне операције из Берлина, Мисија ОЕБС у Београду, као и ISAC Fонд, који су пружили драгоцену стручну и логистичку подршку овом процесу и очекујемо да ће и даље давати свој пуни допринос.
Посебно су значајни изузетни напори које је Центар за мировне операције Генералштаба Војске Србије уложио у припрему Курса, који је усклађен са смерницама Нове европске иницијативе за обуку у области цивилног управљања кризама (ENTRi), што Курсу даје међународну сертификацију, а Центру још једну потврду да располаже значајним кадровским капацитетима и фондом знања који омогућавају успешно испуњавање сложених задатака.
Дакле, дозволите ми да истакнем да сам веома поносан што један захтеван ангажман у домену наше спољне, безбедносне и одбрамбене политике, који додатно даје на вредности позиције Србије на међународној сцени, успешно реализујемо заједничким снагама уз пуну кординацију и разумевање свих учесника.
Даме и господо,
Србија се увек залагала за развијање партнерских и пријатељских односа са свим државама региона, Европе и света. Конструктивним ставовима, иницијативама и конкретним предлозима, настојимо да и данас, у време турбулентних политичких и економских збивања на светској сцени, допринесемо очувању светског мира и мирном решавању спорних питања. Залажемо се за међудржавне и међунационалне односе засноване на достигнутим цивилизацијским нормама и међународном праву, а посебно за циљеве и начела међународног поретка успостављеног након Другог светског рата, као што су суверена једнакост држава, одрицање од употребе силе, немешање у унутрашње ствари других држава, мирно решавање спорова и уважавање различитости и интереса свих инволвираних страна.
Овај пројекат представља део наведених залагања наше земље на међународном плану. Пред нама је дуг и напоран процес који ће захтевати доста рада како би се изградили сви институционални капацитети и дефинисала неопходна подзаконска регулатива, а све то у циљу упућивања и успешног рада наших цивилних експерата у међународним мултинационалним операцијама
Желим успешно одвијање Курса, са надом да ће наши цивилни експерти у што скорије време пружити свој конкретан допринос међународном миру и безбедности у некој од међународних мисија и операција, а тиме и додатно оснажити и валоризовати позицију наше земље на међународној сцени.
Хвала на пажњи."
Кључне речи: Ивица Дачић Министар спољних послова