Министар Дачић разговарао са аустријским вицеканцеларом Штрахеом
„Желим да изразим велико задовољство поводом моје посете и разговора са колегом и пријатељем Штрахеом.
Односи између наше две земље су у сталном успону. Размена посета је на веома високом нивоу. Вицеканцелар Штрахе је у фебруару био у Београду, председник Аустрије је јуче завршио посету Србији, а очекујемо и посету канцелара. Следеће године прославићемо јубилеј - 145 година од успостављања дипломатских односа, тако да очекујемо и посету министарке спољних послова Кнајсл.
Желимо да наша сарадња буде свестрана и могу да изразим задовољство због развоја наших билатералних односа.
Аустрија је један од најзначајнијих економских партнера Србије. У Србији послује скоро 1000 компанија у којима су власници аустријски држављани или правна лица са територије Аустрије и они запошљавају неколико десетина хиљада људи у Србији. Спољнотрговинска размена прошле године је износила скоро милијарду евра. Очекујемо да се економска сарадња још више развија.
Желим да захвалим Аустрији на подршци коју нам пружа када је реч о нашим евроинтеграцијама. Свесни смо важности евроинтеграција и у том смислу је важна хармонизација нашег система са вредностима ЕУ, а то је битно за реформу целог нашег друштва.
Аустрија је једна од земаља која нам пружа највећу подршку на европском путу. Такође, желим да захвалим Аустрији што приликом председавања ЕУ има иницијативу да се што више поглавља отвори.
Веома важан је и данашњи догађај, а то је потписивање Меморандума о сарадњи између Академије за јавну управу Републике Србије и Савезне академије за јавну управу Републике Аустрије.
Са Аустријом немамо спорних питања осим различитог тумачења питања Косова. Србија је заинтересована за решавање свих регионалних отворених питања. Залажемо се за регионалну стабилност, мир и међусобно помирење. Решавање отворених питања може да буде прихватљиво само ако се уваже интереси свих.
Ми смо спремни на договоре и дијалог са Приштином. Очекујемо да ЕУ, која модерира дијалог, изврши додатни притисак како би се реализовало и имплементирало оно што је договорено и потписано пре пет година. Недавно је било 2000 дана како није формирана ЗСО. Сматрамо да је то веома важно, јер то је био услов због којег смо ми потписали Бриселски споразум. Јасно је да нема решавања овог питања без уважавања међусобних интереса, али и појединачних интереса српског и албанског народа.
Ми желимо да имамо активну улогу, али, без спремности на компромис и уважавање интереса српског народа који живи на КиМ, Србија неће подлећи притисцима који ће решити питање статуса Косова на основу једностраних аката који су донети у Приштини у ранијем периоду.
Молимо све наше пријатеље да имају у виду такву позицију Србије, да дају шансу дијалогу и да дају шансу проналажењу мирног, компромисног решења.
Приштина и даље доноси једностране акте, као што је јучерашња одлука да се крене у трансформацију, односно, формирање војске Косова. То је супротно свим резолуцијама међународних организација, као што је резолуција СБ УН 1244.
Сматрамо да, пре постизања договора, та питања не треба да буду на дневном реду.
И зато, важна је позиција Аустрије када је реч о Интерполу, Унеску и другим међународним организација где Косово покушава да питање чланства искористи за промоцију своје државности.
Веома сам задовољан разговором са Штрахеом. Ова посета је још један корак ка даљем унапређењу наших пријатељских односа," рекао је шеф српске дрпломатије на зајендичкој конференцији за новинаре након састанка.