Селаковић: Без Стефана Немање не бисмо се презивали на „ић“

27. јан 2021.
Нико као Стефан Немања није успео да обједини и уједини српске земље и од једне забачене византијске покрајине, направи моћно царство и озбиљну државу, а без Немањићких задужбина и ликова Немањића на фрескама, српски народ би за време турског ропства нестао, каже министар спољних послова Никола Селаковић, уочи свечаног откривања споменика Стефану Немању.

Тај споменик, као и обновљен Савски трг, на чијем се централном месту налази, биће откривен вечерас у присуству државног врха, и иначе, једини је споменик великом жупану Стефану Немањи у Србији.

Селаковић је истакао да је за државу важно да постоји не само тај споменик, него уопште меморијалне скулптуре које ће гајити вишевековну културу сећања српског народа, која је, каже, незаслужено, а некада и плански и тенденциозно, гурана у страну и намерно гушена.

„Један смо од ретких народа на Балкану који може да се подичи дугом државотворном историјом, која је, нажалост, изгубила континуитет током отоманске окупације, а доживела васкрснуће и обнову почетком 19. Века", указао је за Тањуг Селаковић, који је био у Одбору за подизање споменика.

Приметио је да је невероватно, али истинино да од 1804. године, када је почела обнова српске државе до данас, на територији Србије никада нисмо имали подигнут споменик Стефану Немањи.

„О томе је говорио и почивши патријарх Иринеј - да није Немање, ми данас не бисмо били Срби, не бисмо се превзивали на 'ић'. То је толико једноставно, а добро речено", подвукао је Селаковић.

Према његовим речима, иако је било покушаја и раније, Војислављевића, Вукановића, Властимировића, Стефан Немања је први међу својим прецима и нико као он, као Немањићи, није успео да у континутиту обједини и уједини српске земље.

„Да од једне мале, на рубу византијске империје забачене покрајине, за мање од два века направи моћно царствао и озбиљну и јаку државу, која је имала законе, била уређена, имала економски, монетарни систем, дипломатију, која се озбиљно ценила и уважавала, имала озбиљну војску. Све те то успео наш праотац Стефан Немања", истакао је Селаковић.

Он је напоменуо да нас је Немања учврстио и у православљу - до Немање, Срби су били и православци и римокатолици, припадали различитим хришћанским сектама, а од Немање, Срби су православан народ.

Подсетио је да речи владике Николаја Велимировића, да је Немања у једној руци држао мач, а другом је радио, градио и стварао, а када се није борио и ратовао - градио је задужбине.

Управо од његовог времена до данас, Србе краси прелепа особина задужбинарства, додао је Селаковић.

„Да није било немањићких задужбина, да није било ликова светих Немањића на фрескама, ми бисмо се у време турског ропства истопили као народ, нестали и не бисмо данас постојали. Зато је важно што данас откривамо споменик Стефану Немањи у Београду, и што смо као држава и народ смогли снаге да овај споменик подигнемо на начин који је достојан Србије и Београда", рекао је Селаковић.
 

Он је рекао и да ће, шта год причали злонамерници, Савски трг, споменик, са Светосавским платоом и Храмом Светог Саве, постати једна од најпосећенијих тачака, не само у Београду и Србији, него и на Балкану.

Извор: Танјуг