Селаковић и Гујон уручили помоћ за 35 српских домаћинстава у Босанском Петровцу
Министар Селаковић и директор Гујон су уручили уговоре о донацији 35 стеоних јуница, а шеф српске дипломатије је поручио да данас шаљемо поруку љубави, мира и солидарности и да том помоћи показујемо да можемо да урадимо нешто добро за обичног човека.
„Будите уверени да ће Србија и у Федерацији и у Републици Српској, у читавој БиХ, поштујући њен територијални интегритет, али волећи Српску, наставити да шаље такве поруке“, навео је министар Селаковић у обраћању породицама које су добиле помоћ.
Министар Селаковић је нагласио да је уверен да ће та помоћ бити прва у низу помоћи коју додељују Министарство спољних послова и Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у регион.
Kако је напоменуо, помоћ која је данас уручена била би немогућа да још 2014. председник Србије Александар Вучић, тадашњи премијер, није у Србији покренуо замајац озбиљних, важних реформи које дају резултате у стварању нове вредности и већег друштвеног богатства, које су покренуле Србију из стања учмалости, дезорганизације и друштвеног и економског хаоса и које су довеле Србију у ситуацију да је већ другу годину заредом једна од најбрже растућих економија у Европи.
„То не би било могуће да наша политика у региону није била и остала политика испружене руке, јер није добро ако је само вама добро, а комшији лоше, нема ту добра и политика наше државе и политика председника Александра Вучића јесте кад је нама добро да учинимо да и другима буде добро“, подвукао је министар Селаковић.
Шеф српске дипломатије је рекао да му је пуно срце што данас види марљиве, вредне и храбре људе који се баве сточарством.
„Овде седе и Срби и Бошњаци. Није добро само кад је јединима добро, нема ту добра. Морамо сви заједно да радимо много више да нам свима буде боље, а ако будемо радили сви заједно, онда су шансе да нам буде боље много веће“, поручио је министар Селаковић.
Шеф српске дипломатије је навео да је поносан што је реализован први пројекат уз озбиљну подршку председника Александра Вучића и премијерке Ане Брнабић, а да су се на конкурс за помоћ пријавиле укупно 62 породице које су испуниле услове.
„Још је 27 породица које нису добиле јуницу. Договорили смо се данас да у наредна три месеца и тих 27 породица добије своју јуницу. Добре и вредне људе треба подржати. Договорили смо се да покушамо да овако нешто урадимо не само у Петровцу, него и у Санском Мосту, Дрвару, Грахову, Гламочу“, рекао је министар Селаковић.
Директор Управе за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Арно Гујон рекао је да је да је Управа покренула пројекте економског оснаживања српских повратничких породица у Федерацији БиХ у укупној вредности 9.162.000 динара.
„То смо расподелили на три пројекта на територији Босанског Петровца, Грахова и Посавине. Ради се о пилот пројектима, првим ове врсте које је Управа са локалним српским невладиним организацијама покренула ове године.
Подршка српским домаћинствима која се баве сточарством и пољопривредом има за циљ стварање самоодрживих породичних економија. Први циљ је да њихови капацитети у потпуности испуњавају потребе породице, а други циљ је да се вишак пласира на тржиште“, рекао је Гујон.
Према његовим речима, јуче су у Посавини уручене фрезе, мотокултиватори, тримери и моторне тестере Србима који се баве пољопривредом у том делу Федерације БиХ.
„Наш коначни циљ је да буде формирана задруга која би окупила све те људе, све те српске пољопривреднике и олакшала им рад. У овај пројекат уложено је два милиона динара, а обухваћено је 40 домаћинстава са више од 140 чланова“, навео је Гујон.
Према његовим речима, у Грахову је из средстава Републике Србије обезбеђена пчеларска опрема у износу од милион динара, као помоћ повратницима чија егзистенција зависи од производње меда, а за трећи пројекат који се реализује преко Центра за подршку повратницима из Босанског Петровца издвојено је 6.162.000 динара за куповину стеоних јуница.
Гујон је нагласио да је данас уручена донација храбрим и одлучним људи који својим оптимизмом доказују да верују у боље сутра, а да ће помоћ коју су добили бити подстрек и мотив да се још енергичније и успешније посвете свом послу.
„Та помоћ је јасан знак да њихова матица, њихова, наша Србија мисли и брине о њима, о њиховој судбини и добробити“, нагласио је Гујон који је са министром Селаковићем посетио и нека од домаћинстава која су добила помоћи.
Селаковић и Гујон обишли домаћинства у Босанском Петровцу
Министар спољних послова Никола Селаковић и директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон, обишли су данас домаћинства у Босанском Петровцу у ФБиХ која су добила по једну стеону јуницу, у оквиру пројеката које суфинансира Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону при Министарству спољних послова.
Реч је о петочланим повратничким породицама са по троје деце којима, како кажу, ова помоћ много значи.
Једна од њих је породица Стеве Лончара који се првенствено бави пољопривредом, али и шумарством, пчеларством и ловом.
Он је навео је да има повратка у Босански Петровац и да би се још више људи враћало, када би им се омогућило да могу да раде.
"Да се то мало подстакне, да се направи нешто да се може радити. Имамо све основно потребно за живот - воду, путеве, телефоне, струју само што млади због посла одлазе у инистранство", рекао је Лончар.
Да је помоћ значајна каже и Снежана Јеличић, која има троје деце, а супруг јој је преминуо.
"Ја сам самохрана мајка са троје деце и ова јуница нам много значи јер су нам примања мала, а сва деца ми иду у школу", рекла је Снежана која скромно, као и њен 11.годишњи син Милош, каже да им више ништа није потребно.
Са овом помоћи, домаћинство Јеличић у штали сада има укупно две краве захваљујући којима ће, каже Снежана, бити више млека, сира и кајмака за продају.
Раније данас, српским и бошњачким повратничким породицама у Босанском Петровцу уручени су уговори о донацији укупно 35 стеоних јуница.
Осим јуница за сточаре у Босанском Петровцу, за шта је намењено више од шест милиона динара, помоћ у виду пољопривредне механизације добиле су српске породице у Посавини, за шта је опредељено два милиона динара.
Реч је о 43 домаћинства којима су у Месној заједници Нови Град у општини Оџак, на територији кантона Посавина, додељени мултикултиватори, тримери, моторне тестере и прскалице за воће.
У оквиру пројеката који суфинансира Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, опредељено је и милион динара за помоћ пчеларима у Босанском Грахову.
Селаковић: Наставићемо да помажемо Србима у БиХ и њиховим комшијама Бошњацима
Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је данас, након што је уручио помоћ за 35 породица у Босанском Петровцу, да ће Србија наставити да помаже Србима у Босанском Петровцу, Дрвару, Грахову и Гламочу, али и њиховим комшијама Бошњацима.
„Не може само једнима да буде добро, а другима да буде лоше. То је оно што је наша политика, наша регионална политика. Kао што је председник Александар Вучић почетком ове године покренуо управо ту политику донирања вакцина и Федерацији и Републици Српској, Северној Македонији и Црној Гори, а Србија отворила границе за све грађане суседних држава који желе да се вакцинишу, тако данас помажемо нашим сународницима у Босанској краjини.
Наставићемо то да радимо, јер само економски јака и успешна Србија добар је ослонац Репиблици Српској, али и свим Србима који живе у окружењу“, рекао је министар Селаковић.
Шеф српске дипломатије је рекао да је Србија у последње четири године Дрвару пружила помоћ од 2.915.000 евра за конкретне пројекте, а Босанском Петровцу око 250.000 евра за неколико комуналних пројеката.
„Овога пута је Министарство спољних послова, Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону заједно са Центром за подршку и помоћ повратницима који води Немања Давидовић у Босанском Петровцу изашла у сусрет за 35 повратничких породица, не само српских, већ и бошњачких, које су добиле по стеону јуницу“, рекао је министар Селаковић.
Према његовим речима, председник Александар Вучић је својевремено покренуо болне реформе које су дају резултате и Србија је почела сваке године све више да помаже и Србима у Босанској крајини.
Директор Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону Арно Гујон рекао је да је ове године Управа први пут подржала и финансирала три самоодржива пројекта у Посавини, Босанском Петровцу и Грахову.
„Јуче смо у Посавини поделили пољопривредну механизацију, данас у Босанском Петровцу 35 јуница, у Грахову опрему за пчеле. Укупна вредност је девет милиона динара. Овим желимо да пошаљемо поруку да је матица, наша Србија уз свој народ, уз повратнике, уз друге људе који деле судбину повратника и српског народа, да им покажемо бригу и солодарност.
У наредном периоду настављамо сличне пројекте за добробит свих који живе у овим крајевима“, навео је Гујон.
Немања Давидовић из Центра за подршку и помоћ повратницима у Босанском Петровцу рекао је да данас уручена помоћ много значи Босанском Петровцу и навео да је то друго највеће улагање Републике Србије у ту општину.
„И најтежа мука је лакша када имате пријатеље, наши пријатељи су држава Србија, министар Селаковић и Арно Гујон“, навео је Давидовић.