Селаковић: Компромис, а не да једна страна добије све

04. мар 2021.
Суштина позиције Београда по питању односа са Приштином је у томе да је неопходан компромис који подразумева озбиљан приступ како ниједна страна не би добила све, већ да обе добију довољно, поручио је данас министар спољних послова Србије Никола Селаковић у Берлину.

„Разговарали смо о важном питању односу Београда и Приштине, дијалогу на пољу нормализације односа, а ја сам изнео позицију Србије и исказао подршку специјалном представнику Мирославу Лајчаку", изјавио је Селаковић на конференцији  за новинаре после састанка са Масом.

Селаковић је напоменуо да је по том питању, суштина позиције Србије, оно што увек говори и председник Александар Вучић, а то је компромисно решење, које не подразумева да једна страна добије све, а друга ништа.

„Компромис подразумева озбиљан приступ, да будемо у ситуацији да ни једна страна не добије све, а да сви добију довољно“, рекао је Селаковић.

Он је навео да ће се наставити разговори на ову тему, која је, каже, важна на европској агенди Србије, али је и од значаја за стабилност региона.

Селаковић је још једном позвао Маса да посети Србију, подсећајући да је та посета неколико пута планирана и одлагана.

„Али, желим да верујем да ће се што пре стећи услови да се видимо у Београду, да наставимо разговор, и заједнички да радимо на питањима од значаја за Србију и Немачку и европски пут Србије", рекао је шеф српске дипломатије.

Како је рекао, разговарали су о ЕУ путу Србије, нужности задржавања реформског курса на пољу владавине права, као и о слободи медија.

„Замолио сам за приступ који ће подразумевати много тога конкретног, јер су реформе имале успех увек када смо наилазили на отвореност у комуникацији и када нам је скретана пажња на ствари које би требало да се мењају", рекао је Селаковић.

Он је указао и на потребу отварања очигледније европске перспективе земљама Западног Балкана, региона који географски, културолошки, менталитетски припада европској породици народа.

Селаковић је навео и да је одлична економска и привредна сарадња Србије и Немачке, у чијим компанијама у Србији ради 67.000 људи, а циљ је, каже, да се дође до бројке од 100.000.

Изнео је податак да је ниво трговинске размене 5,3 милијарди евра, уз уверење да ће моћи да буде и виши.

Селаковић је поручио да је за Србију Немачка кључан економски партнер и земља захваљујући чијој помоћи и предусретљивости је Србија успела да уради много на побољшању економске слике и животног стандарда грађана.

Такође, Селаковић је изјавио да му је шеф немачке дипломатије Хајко Мас пренео да ће Србија ускоро добити 300.000 вакцина из Ковакс програма.

„Разговарали смо о борби против Ковида 19. Изнео сам оно чиме Србија може да се подичи на пољу вакцинације против корона вируса, али желим да се захвалим Масу на податку са састанка да ће у Србију у врло брзом року бити испоручено 300.000 вакцина из Ковакс пограма", рекао је Селаковић и истакао да је то веома важно за наставак имунизације грађана Србије.

„Биће ми задовољство да наставимо сарадњу у будућности. Још једном, позивам те да дођеш у Београд, да наставимо разговоре. То нам је потребно у региону, да видимо много више људи из земаља ЕУ, чија се реч добро слуша и чији глас значајно утиче на даљи ток европског пута Западног Балкана и Србије", поручио је Селаковић.

Министар иностраних послова Немачке Хајко Мас поновио је данас да је став Берлина јасан и да је против било каквог разговора о промени граница и додао да не може да каже каква ће бити реакција из Брисела поводом изјава Аљбина Куртија, али каже да ће нова власт у Приштини морати да се позабави нерешеним питањима.

Мас је упитан да ли ће бити реакције на изјаве победника на изборима на КиМ Аљбина Куртија да му дијалог са Београдом није приоритет, као и на сталне претње „великом Албанијом”, рекао да је Берлин био јасан и у прошлости да је против сваке промене граница.

„Која реакција ће доћи из Брисела не могу оценити. Могу рећи што смо увек говорили у прошлости, а то да било каква дискусија о промени граница није корисна. То је линија коју следимо и подржавамо. Полазимо од тога да ће нова влада у Приштини да се интензивно позабави питањима која морају бити решена како би се европска перспектива Косова одмрзла. У тренутку када буде формирана влада то ћемо директно и рећи“, рекао је Мас на конференцији за новинаре после разговора са министром спољних послова Србије Николом Селаковићем.

На питање зашто Србија у току председавања Немачке ЕУ није отворила ниједно поглавље Мас је рекао да се Немачка бавила тиме да се спроведу договори постигнути у преговорима са Албанијом и Северном Македонијом.

„Нисмо у томе успели, јер постоје одређени билатерални проблеми са Северном Македонијом. Морамо искрено и отворено рећи да са бившом америчком владом није постојала добра сарадња са ЕУ што се тиче нормализације односа Београда и Приштине. Разговарали смо са новом владом у САД и тамо постоји потреба за тешњом сарадњом да заједно радимо на том питању. То што ћемо имати нову владу у САД отвара нову шансу коју треба да искористимо“, оценио је он.

Говорећи о процесу вакцинације, Мас је истакао, ако би се поредила ЕУ са Кином и Русијом у области вакцинације, онда је Унија по глави становника дупло више вакцинисала.

На питање о процесу вакцинације у Србији и критика због вакцина из Кине и Русије, казао да у Немачкој постоје одређени људи који критикују оне који су примили вакцине из тих земаља и нагласио је да није његова ствар да то коментарише.

Додао је да је чуо да је Кина обећала вакцине једном кругу од преко 46 земаља.

„Ништа ме не погађа од тога. Имамо проблем с тим да оно што ми радимо у ЕУ не можемо да представимо на прави начин. Ако би то урадили на прави начин не би морали да се стидимо пред осталима. Морамо разговарати у ЕУ да иницијатива Ковакс, чији смо највећи донатор, што пре испоручи вакцине, а до краја маја ће то учинити у више од 100 земаља", рекао је он додајући да је за Западни Балкан из тог програма предвиђено милион вакцина, од којих 300.000 за Србију.

Подсетио је да ће Бионтек-Фајзер, европско-америчка компанија ове године произвести више од две милијарде вакцина.

„Ако погледате те бројке не морате да се узбуђујете ако се вакцине из Кине и Русије испоручију. Не морамо се из Европе стидети онога што смо урадили до сада”, нагласио је он.

Мас je рекао и да ће Немачка залагати за постизање договора о пасошима о вакцинацији, а који ће бити прихватљив и за суседе ЕУ укључујући земље Западног Балкана.

„Постоје различита мишљења о пасошу о вакцинацији који би могао дати одређену легитимацију онима који су вакцинисани. Ми ћемо покушати да направимо одређену понуду која би могла бити прихватљива за наше суседе и земље Западног Балкана, што би отворило додатне шансе да се брже вратимо у нормалне токове. Потребно је да се више људи вакцинише и да се вакцина потврди неком легитимиацијом", објаснио је .

Упитан да ли је чињеница да ће се наредних дана састати са шефовима дипломатија свих западнобалканских држава порука региону, Мас је рекао да је Немачка у прошлости, садашњости и будућности земља у ЕУ која свим земљама Западног Балкана жели да понуди европску перспективу и жели то да подржи.

„Наш дугорочни циљ је да све земље Западног Балкана постану чланице ЕУ. Током председавања Унијом заузели смо се да се сва отворена питања реше. Обећали смо да ћемо се у ЕУ увек залагати за напредак процеса приближавања земаља у ЕУ. То ће остати спољнополитички приоритет Немачке”, закључио је министар.

 

Извор: Танјуг