ВИЗНИ РЕЖИМ
Дипломатски и службени пасоши: | Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од 180 дана |
Обични пасоши и друге путне исправе: | Виза није потребна за боравак до 90 дана у периоду од 180 дана |
УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК ИЗ ЗЕМЉЕ
Између Републике Србије и Републике Малте на снази је безвизни режим. Носиоцима биометријских пасоша Србије није потребна виза за боравак до 90 дана у периоду од шест месеци.
Уколико се планира дужи боравак потребно је аплицирати за Д-визу пре доласка на Малту. Најчешћи разлози због којих се може одобрити дозвола за боравак на Малти дуже од 90 дана су: запошљавање, студије и спајање породице. Информације о процедури подношења захтева и потребној документацији могу се наћи на адреси: https://identita.gov.mt/central-visa-unit-national-visa-long-stay-visa/.
Држављани Републике Србије у Републику Малту могу да уђу уколико поседују пасош који важи најмање три месеца након планираног датума за напуштање територије Малте. По правилу, осим пасоша, на увид се тражи и додатна документација, нпр. повратна карта, резервација хотела или позивно писмо, копија малтешке личне карте позиваоца (позивно писмо не мора да буде оверено код нотара и прихвата се у електронској форми, као и малтешка лична карта позиваоца) и доказ о поседовању довољне количине новца за планирани боравак (минимално око 200 евра за недељу дана) на територији Републике Малте.
БЕЗБЕДНОСТ
Малта је генерално безбедна земља али се скреће пажња на евентуалне могућности крађа торби и џепарења, посебно у ноћним клубовима, на плажама, транспортним чвориштима, као и приликом коришћења банкомата. Могуће су крађе из паркираних аутомобила, па се не препоручује остављање ствари у видном пољу.
СОЦИЈАЛНИ СПОРАЗУМИ
Није закључен Споразум о социјалном и здравственом осигурању, па се препоручује поседовање полисе путног здравственог осигурања за период боравка, јер су трошкови лечења изузетно високи.
КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА – На Малти не постоје посебни здравствени ризици. Пожељно је поседовање полисе међународног путног здравственог осигурања.
Препоручује се флаширана вода.
ТРАНСПОРТ – Могуће је возити са српском возачком дозволом која се може користити најдуже годину дана, после чега је обавезна замена за малтешку возачку дозволу. Није потребна међународна возачка дозвола. На Малти и острву Гозо вози се левом страном.
Малта има добро организован јавни превоз и туристима се препоручује коришћење „Talinja explorer“ карте која важи седам дана и омогућава неограничен број вожњи на свим аутобуским линијама и може се купити на шалтерима Транспорт Малте (одрасли 25, деца 7 евра). Такси услуге су јефтиније уколико се користи превоз путем мобилних апликација (Bolt, eCabs).
ОСТАЛО – Валута је евро. Плаћање је могуће и у готовом и преко платних картица.
Електрично напајање је 230 волти / - 10% и утичнице су правоугаоне са три рупе, као у Великој Британији. Адаптери су лако доступни.
Број телефона за хитне случајеве је 112.
Контакти:
Приликом боравка у Републици Малти, за конзуларну помоћ и заштиту можете се обратити Канцеларији Амбасаде Републике Србије у Валети - srb.office.valletta@mfa.rs; + 356 / 2703 7921 или Амбасади Републике Србије у Риму, која на нерезиденцијалној основи покрива Малту, путем следећих контакт телефона: + 39 (06) 3260-9159 и + 39 (06) 3211-950 и електронске адресе: amb.roma@mfa.rs и konzularno.rim@mfa.rs